Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Alez

Toplam 4 ürün bulunmaktadır.

Alez Nedir?

Hijyen insan hayatının en önemli unsurları arasında yer almaktadır. Pek çok kişi hijyen problemleri nedeniyle çeşitli hastalıklara maruz kalabilmektedir. Yatak hijyeni bu anlamda insan hayatını etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Yatak hijyeni uygun şekilde sağlanmadığında başta solunum yolları hastalıkları olmak üzere deri rahatsızlıkları gibi dermatolojik hastalıklarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bunun yanı sıra yatak hijyenini uygun şekilde sağlamak uyku kalitesini de arttırır ve dinlendirici bir uyku sağlar. Yatak alezi yatak hijyenini sağlamak konusunda en etkili olan materyallerden bir tanesidir. Alez nedir sorusuna kabaca yanıt verilecek olursa yatak koruyucu olarak tanımlanması yapılabilir. Yatak üzerine çarşaf serilmeden önce yatak koruyucu alez serilir. Bu arada koruyucu kılıfın ana görevi yatağın dokusuna herhangi bir leke ya da kirin geçmesini engellemektedir. Çarşaf üzerine dökülen herhangi bir sıvının yatağın iç yapısına işlemesini engeller. Temel anlamda yatakla çarşaf arasında set görevi görür. Özellikle regl döneminde kadınların sıklıkla kullandığı ürünler arasında yer almaktadır. Yalnızca sıvı geçirgenliğini engellemez. Aynı zamanda çeşitli bakteri ve mikroorganizmaların da yatağın iç yapısına geçmesini engelleyici bir görev görür. Bu sayede toz veya bakteri gibi solunum yollarında çeşitli hastalıklara neden olacak problemleri ortadan kaldırır. Kolayca sökülüp takılabilir olması konforlu ve rahat bir kullanım sunar. Ek olarak pek çok alez çeşidi çamaşır makinasında kolay bir şekilde yıkanarak temizlenebilmektedir. 

Yatak Alezi

Sıvı geçirmez alez çeşitleri bilhassa regl döneminde yatağın sıvı geçirgenliğini engeller. Bu sayede yatağın iç yapısının sıvıyı emerek içinde hapsetmesini engeller. Böylelikle yatak içine sıvı birikmesi ve zamanla bu sıvıyla birlikte çeşitli bakteri ya da mikroorganizmaların oluşması engellenmiş olur. Alez yatak koruyucu ürünler bu sayede meydana gelebilecek koku ya da kiri de engellemektedir. Bir diğer önemli avantajı ise toz birikimini ya da biriken tozların yatağın içine işlemesini engellemesidir. Özellikle solunum yolu hastalıklarından mustarip kişilerin kapitone alez kullanması tavsiye edilir. Kapitoneli alez ürünleri hava geçirmez özelliği sayesinde yatağın iç kısmında toz birikmesini engeller. Tüm bunları yanı sıra pamuklu alez çeşitleri koruyuculuğun yanı sıra konforlu bir uyku keyfi de sunmaktadır. Pamuksu yapısı sırt kısmına denk gelecek şekilde serilen alez çeşitleri vücudun rahatlamasını sağlar. Muşambayla kaplı olan kısımları ise yatak yüzeyi ile temas edecek şekilde serilerek yatak koruması sağlanmaktadır. Her iki özelliği bir arada sunuyor olması nedeniyle kapitoneli yatak alezi çeşitleri sıklıkla tercih edilmektedir. Bu ürünler sıklıkla küçük yaştaki çocuklar için kullanılmaktadır. Genel olarak beyaz renkli olarak satışa sunulsa da farklı desen ve renklere sahip çeşitlerini de bulmak mümkündür. Her zevke uygun farklı tasarımlara sahip renkli alez çeşitleri piyasada mevcuttur. Yatak takımıyla uygun modele sahip ve çocukların kullanımına uygun tek kişilik alez çeşitlerini bulmak mümkündür. 

Su Geçirmez Alez 

Su geçirmez alez ürünleri bu ürün çeşitleri arasında en fazla tercih edilen ürünler arasında bulunmaktadır. Özellikle hastanelerde veya yatalak durumda hastalara bakılan evlerde hasta alezi sıklıkla kullanılmaktadır. Bu alez çeşidi yatak ile çarşaf arasındaki sıvı geçişini engeller ve yatağın kirlenmesini önler. Öte yandan bilhassa hasta alezi hastaların hijyenini sağlamak açısından oldukça avantajlıdır. Meydana gelebilecek sıvı birikmelerinde kolay bir şekilde sökülebilir ve yıkanarak tekrar kullanılabilir. Hastalar için kullanılan ürünler genellikle lastikli alez çeşitleridir. Lastikli yapıları sayesinde çıkarıp takılmaları kolay hale gelir. Yatak boyutuna uygun şekilde çift kişilik su geçirmez alez çeşitlerine ulaşmak mümkündür. Bunun yanı sıra daha küçük boyutlu yataklar için tek kişilik yatak koruyucu çeşitlerini bulmak da mümkündür. Hasta ya da çocuklar için kullanılması tavsiye edilen bir diğer ürün çeşidi ise terletmeyen alez çeşitleridir. Bu tip alez ürünleri terlemeyi önleyici etki göstermektedir. Bunun temel sebebi ürünün üretildiği materyaldir. Genel olarak bu tarz ürünlerin üretiminde pamuk kullanımı tercih edilmektedir. Pamuklu ürünler terletmeyi en az seviyeye indirir ve rahat bir uyku sağlar. Elyaf tarzı materyallerden üretilen ürünlerde terlemek oranı çok daha yüksektir ve alerjik durumlara neden olabilmektedir. Bu nedenle tek kişilik veya çift kişilik alez satın alırken ürünün üretiminde kullanılan materyallere de önem göstermekte gerekmektedir. 

Çift Kişilik Alez

Çift kişilik alez genellikle büyük boyutlu yataklarda kullanımı tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Bu tip alez tek kişilik çeşitleriyle karşılaştırıldığında daha büyük boyutlara sahiptir. Alez çift kişilik yataklara göre satın alınacaksa burada önemli olan nokta yatak boyutunun bilinmesidir. Yatak boyutuna en uygun olacak ürünün seçilmesi ürünün yatağa takılması esnasında kolaylık sağlar. Uygun boyutlu ürünler seçilmediği takdirde kılıfın yatağa geçirilmesi oldukça zor olacak ve bu nedenle konforlu bir kullanım sunmayacaktır. Çift kişilik yatak alezi hijyen için kullanılmasının yanı sıra çarşafın yataktan kaymasını engellemek amacıyla da kullanılmaktadır. Böylece özellikle gece uykusunda çarşafın toplanarak uyku kalitesini düşürmesini engeller hem de çarşafta meydana gelebilecek kırışıklıkları en az indirger. Çift kişilik yatak koruyucu seçimi yapılırken ürünün lastikli ve pamuklu olmasına özen göstermek gerekmektedir. Lastikli ürünler daha rahat kullanılarak yatağa kolayca geçirilebilir. Pamuklu ürünler ise hem alerji riskini en aza indirir hem de geceleri meydana gelebilecek terleme problemini ortadan kaldırır. Öte yandan ürün seçimi yaparken çift kişilik su geçirmez alez çeşitlerini tercih etmek gerekmektedir. Bilhassa hasta yataklarında çift kişilik su geçirmez alez tercih edilmektedir. Bunun temel sebebi hem ürünün boyutunun büyük olması hem de yatağa sıvı geçme ihtimalini %100 engellemesidir. Satın alınan ürünlerden tam verim alabilmek için ürün özellikleri dikkatli ve iyi bir şekilde araştırılmalıdır. 

Yatak Alezi Fiyatları

Alez fiyatları bu ürünü satın alacak kişiler tarafından en fazla araştırılan konuların başında gelmektedir. Bu bağlamda ürünü satın alacak tüketicilerin dikkat etmeleri gereken birkaç unsur mevcuttur. Bunların başında satın alınacak olan ürünün tek kişilik yatak alezi ya da çift kişilik olup olmadığıdır. Boyut farkı ürünlerin fiyatlarına etki eden en önemli unsurlardandır. Örneğin çift kişilik alez fiyatları tek kişilik boyutlarıyla karşılaştırıldığında farklı fiyat aralıklarına sahip olabilmektedir. Yatak alez fiyatları konusunda etkili olan bir diğer önemli unsur ise ürünün sahip olduğu özelliklerdir. Fermuarlı alez çeşitleri standart lastikli alez çeşitleri ile karşılaştırıldığında farklı fiyatlara sahip olduğu görülmektedir. Bu aşamada tüketicinin kendi istek ve ihtiyaçlarına en uygun ürünü seçmesi gerekmektedir. Ancak genel olarak hasta veya çocuklar için kalın alez çeşitlerinin kullanılması önerilmektedir. Bu alez çeşidi standart ürünlere oranla daha yüksek koruyuculuğa sahiptir. Hasta veya çocuklar için kullanılan ürün çeşitleri genellikle tek kişilik boyutlara sahiptir. Tüketici eğer küçük boyutlu bir ürün satın alacaksa tek kişilik alez fiyatları bazında araştırma yapmalıdır. Tek kişilik alez fiyatları büyük boyutlu ürünlere oranla daha uygun fiyatlıdır. Fakat burada tüketicilerin uyarılması gereken esas nokta fiyattan önceye kaliteye önem vermeleri gerektiğidir. Kalitesi ürünler alerji, solunum yolları hastalıkları ve dermatolojik rahatsızlıklar gibi can sıkıcı problemlere neden olabilmektedir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.