Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Doğrayıcılar

Doğrayıcı Fiyatları

Yemek yaparken mutfağın kurtarıcı aletlerinden biri olan doğrayıcı; meyve, sebze, kuruyemiş gibi gıdaların doğranmasını sağlayabilmekte ve hız ile keskinlik derecesine göre öğütebilmektedir. Rondo olarak da bilinen doğrayıcılar genellikle elektrik yardımı ile çalışsa da manuel olarak çalışanlar da vardır. Aynı zamanda kek ve krema gibi gıdalar hazırlanırken malzemelerin karışması için de işlevi bulunmaktadır. Mutfak robotu bazen tek bir amaç için kullanılırken bazen ise birden çok amaç için kullanılabilmektedir. Bu durum tamamen robotun işlevine göre farklılık göstermektedir. 

Mutfak robotu fiyatları ise rondo seti motoruna ve özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Doğrayıcı robot ile en çok soğan doğrandığı için bazı kişiler bu robotları soğan doğrayıcı da demektedir. Mutfak robotu seti ise patates doğrayıcı, sebze doğrayıcı, spiral sebze doğrayıcı, jülyen doğrayıcı gibi birçok çeşitlilik içermektedir. Tüm bu özellikler doğrayıcı fiyatları konusunda farklılıkları meydana getirmektedir. 

Kişinin bütçesine ve ihtiyacına göre bu doğrayıcılar arasından tercih yapılabilmektedir. Rondo fiyatları bu tercihe göre çeşitlilik gösterecektir fakat bu durumda ihtiyaç duyulduğunda çeşitli indirimleri ve kampanyaları takip etmek etkili olacaktır. Genel olarak doğrayıcı robot fiyatları daha yüksek iken manuel doğrayıcı fiyatları daha uygundur. 

Ek olarak ise doğrayıcının markası, hacmi, hazne türü, motor gücü gibi maddeler de fiyatları etkileyen diğer unsurlardandır. Kişinin ihtiyacına ve bütçesine en uygun ürünü seçmesi için çeşitli araştırmalar yapması faydalı olacaktır. Çeşitli kampanyalar da bu konuda yardımcı olabilmektedir. Bu robotlar sayesinde daha pratik ve hızlı bir şekilde yemek yapılabilmektedir. Zaman içerisinde de her mutfakta bulunan bir ürün haline gelmiştir. Çoğu kişi mutfağın küçük yardımcısı olarak da ifade etmektedir. 

Doğrayıcı Çeşitleri

Doğrayıcı çeşitleri birçok seçeneğe sahiptir. Bunlar özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Bunlar şöyle maddelenebilir;

 • El robotu: Tupperware doğrayıcı gibi  el robotları pratik ve uygun fiyatlı olduğu için birçok kullanıcı tarafından tercih edilir. El rondosu olarak geçen bu ipli doğrayıcı modelleri ile domates, soğan, patates gibi temel doğrama işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Tupperware soğan doğrayıcı ya da domates doğrayıcı özellikle piknik gibi etkinliklerde elektrik gerektirmediği için oldukça işe yaramaktadır. Manuel çekmeli doğrayıcı olarak da bilinmektedir.

 • Basmalı el rondosu: Basmalı el rondosu yine elektrik olmadan çalışabilecek manuel rondo modellerinden biridir. Üstünde bulunan basma bölgesine uygulanan el baskısı ile doğrama işlemi gerçekleştirilir. Bazı modelleri derecelidir ve elektrikli rondo modellerine yakın performans gösterebilmektedir.

 • Spiral sebze doğrayıcı: Spiral sebze doğrayıcı ile jülyen ve ince uzun doğrama şekilleri gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle yemek sunumlarına farklılık katan bu doğrayıcı ile aynı zamanda birçok kişi tarafından sevilen sebze spagettisi de yapılabilmektedir.

 • Elektrikli doğrayıcı: Özellikle öğütme konusunda en başarılı sonuçların alınabildiği doğrayıcı modelleri elektrikli olmaktadır. Bu modellerin birden fazla bıçak aparatı ve işlevi bulunmaktadır. Daha uzun süreli ve hızlı kullanımlar için bu robotlar daha uygun olmaktadır. Bu modeller içerisinde robot seti olanlar mevcut olduğu için mini doğrayıcı gibi pratik doğrayıcı modelleri de bulunmaktadır. Hem işyerlerinde hem de evlerde sıklıkla kullanılmaktadırlar. 

Doğrayıcı Özellikleri

Doğrayıcı özellikleri seçilen doğrayıcı modeline göre değişmektedir. Fakat doğrayıcılar genel olarak gıdanın ufak parçalara ayrılmasını ve öğütülmesini sağlamaktadır. Keskin bıçakları ve dönme hızları ile bunu insan elinden daha hızlı bir şekilde başarabilmektedirler. Meyve ve sebzeleri püre hâline getirirken kuru yemiş gibi sert gıdaları da ufak parçalara ayırabilir.

Manuel doğrayıcılar genellikle çok sert gıdaları parçalayamaz iken elektrik gücü ile çalışanlar watt derecesine bağlı olarak buz gibi çok sert gıdaları bile parçalayabilir. Bu durum motorun gücü ve bıçakların keskinliği ile ilgilir. Dört ve daha fazla bıçaklı robotlar bu noktada daha iyi performans gösterebilmektedirler. Aynı zamanda doğrayıcının kullanım amacına yönelik hacim seçenekleri de diğer özelliklerinden biridir. Büyük hacimli olanlar daha fazla kişiye yemek yapılan mutfaklarda büyük kolaylık sağlamaktadır. 

Doğrayıcı Nedir?

Doğrayıcı belli bir güç yardımı ile tercih edilen gıdaların parçalanmasını ya da öğütülmesini sağlayan, mutfak işleri için üretilmiş kolaylaştırıcı aletlerden biridir. Bu doğrayıcı robotlar sayesinde birçok yemek çok daha kolay ve hızlı yapılabilmektedir. Bunlara örnek vermek gerekirse yemeklerin içine çoğunlukla konulması tercih edilen soğan ve domateslerin doğranması, ek gıdaya geçilmiş bir bebeğin yiyeceklerinin püre hâline getirilmesi, köfte harcının karıştırılması, milkshake hazırlanması gibi farklı yemeklerin hazırlanmasında tercih edilmektedir. Kısacası doğrayıcı mutfak içerisinde bulunan küçük bir yardımcı görevi görmektedir. Yemeklerin hem lezzetli hem de hızlı bir şekilde hazırlanması açısından önemli bir role sahiptir. 

Doğrayıcı Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Doğrayıcı alırken dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir:

 • Bütçenin belirlenmesi: Doğrayıcı çeşitleri birçok bütçeye hitap edecek seçeneklere sahiptir fakat elbette her ürün aynı kaliteye sahip değildir. Bu yüzden öncelikle bütçenin belirlenmesi ve seçeneklerin buna göre değerlendirilmesi gereklidir.

 • Kullanım amacı: Kullanım amacında ürüne neden ihtiyaç duyulduğuna karar verilmesi gerekmektedir. Eğer domates, soğan ya da meyve gibi daha yumuşak gıdaların doğranması için alınacaksa el rondoları veya düşük watt ile çalışan elektrikli rondolar yeterli olacaktır. Fakat buz ya da kuruyemiş gibi sert gıdaların öğütülmesi bekleniyorsa bu noktada daha güçlü motora sahip rondo seçenekleri tercih edilmeli ve bütçe de buna göre planlanmalıdır.

 • Hazne türü: Doğrayıcının alırken dikkat edilmesi gereklı olan hususlardan biri de haznenin nasıl olduğudur. Cam mı yoksa plastik mi? Her ikisinin de farklı avantajları bulunduğu değerlendirilerek tercih edilmelidir.

 • Temizlenme kolaylığı: Tercih edilen doğrayıcı kolay bir şekilde temizleniyor olması gereklidir. Çünkü doğrayıcı gıdaları küçük parçalara ayırır ve bu parçaların doğrayıcı bozmaması ve paslanma gibi sağlık için de riskli olan durumların yaşanmaması için doğrayıcı parçaları kolay ayrılabiliyor ve temizlenebiliyor olması gerekmektedir.

 • Bıçak kalitesi: Doğrayıcı da bulunan bıçaklar aslında bir doğrayıcının performansı en çok etkileyen faktörlerden biridir. Çünkü bu bıçakların keskinliğine göre gıdalar daha hızlı ve iyi bir şekilde doğranıp, öğütülebilir. Aynı zamanda bu bıçakların paslanmaz çelikten de üretilmiş olması gerekmektedir.

 • Motor gücü: Elektrikli rondolar için motor gücü en önemli noktalardan biridir. Dayanıklı ve hızlı bir motor olması ürünün hem daha uzun süre kullanılabilir olmasını hem de daha iyi performans alınabilmesini sağlamaktadır.

 • Tutabilirlik: Dizayn noktasında da elle tutulabilir olan kısmının ele uygun, ergonomik, bir tasarıma sahip olması gerekmektedir. Bu özellikle manuel doğrayıcı modellerinde önemli bir noktadır. Çünkü bu doğrayıcılarda insan gücünden de yararlanılmaktadır.

 • Hazne hacmi: Haznenin kaç litrelik olduğu da dikkat edilmesi gerekli olan bir diğer noktadır. Ne için ve nasıl kullanılacağı bunu belirlemektedir. Eğer yüksek hacimli yiyecekler yapılması planlanıyorsa geniş hacme sahip bir hazne olması gereklidir. Fakat günlük kullanımlar için küçük olanlar da işlevsel olmaktadır. Ayrıca ev alanlarında küçük ya da orta hacimli olanlar saklama konusunda da kolaylık sağlamaktadır. 
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.