Sepetim

Çay Makinesi

Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
Seç ve Sepete Ekle
Görünüm :
İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Çay Makinesi Fiyatları

Japonya’dan gelen tohumların ilk olarak Bursa’da ekilmesi ile başlayan çay serüveni uygun toprakların Rize’de bulunmasından dolayı Rize’de yetiştirilmeye devam etmiştir. İlk çay fabrikası ise Rize’de 1947 yılında açıldı. Uzun yıllardır Türk toplumunda önemli bir kültür olan çay tüketimi beraberinde yardımcı eşyaların da gelişmesini sağlamıştır. Bunların arasında ki en önemli parça ise çaydanlık olmuştur. 

Çay makinesi ise 1923 yılında Arthur Large tarafından icat edilmiştir. Çaycı olarak da bahsedilen bu çay makinesi birçok evin vazgeçilmez aletlerinden biri olmuştur. Monte edilen elektrikli ısıtıcının suyu hızlı bir şekilde kaynatması ile çayın demlenmesini sağlanmaktadır. 

Geleneksel olarak en sık kullanılan çaydanlık modellerine de benzerlik göstermektedir. Çay makinesinin hem demliği hem de alt su haznesi bulunmaktadır. Bu çaycının alt su haznesine öncelikle su konulur ve kaynayan su ile demlikteki çay demlenir. Elektrikli çay makinesi çayın oldukça hızlanmasından dolayı çok kolaylaştırıcı bir mutfak aletidir. 

Çay demleme makinesinin birçok modeli ve özelliği bulunmaktadır. Çayı demlediği için çaycım olarak da bahsedilen bu çaydanlık elektriklidir ve bu sebeple alırken dikkat etmek de gerekmektedir. Çaymatik, çaycım, elektrikli çaydanlık, çay demleme makinesi gibi birçok ismi olan bu ev aletinin fiyatları özelliklerine göre farklılık gösterir. Çay makinesinin yanı sıra kahve makinesi, mikrodalga fırın ya da mutfak robotu fiyatı ile ilgili indirimleri ve kampanyaları ise internet üzerinden online olarak takip etmek mümkündür. Plastik olan çaycı fiyatları daha uygun iken, çelik ve elektrikli çaydanlık fiyatları daha yüksek fiyatlı olabilmektedir. Fakat aynı zamanda çelik çaycı daha dayanıklıdır. Kişi en uygun ve en iyi çay makinesini bulabilmek için ise diğer kullanıcıların yorumlarını okumak faydalı olacaktır. 

Çay Makinesi Çeşitleri

Farklı özelliklerde ve modellerde birçok çay makinesi çeşitleri vardır. Renk ve desen çeşitliliği olduğu gibi özellik açısından da farklı çeşitleri mevcuttur. Bunlar:

 • Çelik çay makinesi: Gövdesi çelikten üretilmiş paslanmaz özelliğe sahip, dayanıklı çay makinesi modelidir. Bu model en çok tercih edilen modellerden biridir.

 • Elektrikli çay semaveri: Nostaljiyi ve semaver çayını seven kişiler için üretilmiştir. Kömür ile çalışan semaverden biraz daha farklı olsada elektrikli semaver de benzer işlevi görmektedir.

 • Elektrikli çay kazanı: Elektrikli çay kazanı özellikle işyerleri için oldukça yararlı ve kurtarıcı bir çözümdür. Genellikle büyük ebatlarda olan bu çay kazanı ile sayıca yüksek gruplara kolaylıkla çay servisi yapılabilmektedir. Kahvehanelerde de bu kazan modelleri sıklıkla tercih edilmektedir.

 • Cam çay makinesi: Hem su haznesi hem de demliği cam olan bu çay makineleri ayrıca şık bir görünümde sunmaktadır. Bu modeller ile çayın demlenme süreci daha kolay takip edilebilmektedir.

 • Konuşan çay makinesi: Konuşan çay makinesi, su ısındığında ve çay demini aldığında sesli bir şekilde uyarı vermektedir.

 • Cam demlikli çay makinesi: Cam demlikli çay demleme makinesinin demlik kısmı camdan üretilmiştir. Bu sayede çayın demlenip demlenmediği de daha kolay bir şekilde takip edilebilmektedir.

 • Otomatik çay makinesi: Özel transfer algoritması ile çayı otomatik olarak demleyen bu çaycı modelleri kettle çaydanlık olarak bilinen modellerin oldukça ötesindedir. Ayrıca bluetooth ile bağlanılarak uzaktan da yönetilebilme özelliklerine sahiptirler. Öncesinde içine gerekli olan suyu koymak yeterlidir sonrasında ise kişi istediğinde telefondan komut vererek çayı demleyebilir. 

Çay Makinesi Özellikleri

Klasik çaydanlık elektrikle çalışmaya başladığında bunun devamında elektrikli çaycı modellerine gün geçtikçe birçok yeni özellik de eklenmeye başladı. İlk başlarda çay makinesine bir ısıtıcı montajı ile üretilen bu çaymatikler, sonrasında farklı model ve özelliklere de sahip olmaya başladı. İlk başta ise amaç çayı olabildiğince hızlı hazır edebilmektedir. Şimdi ise genel olarak bakıldığında hâlâ aynı amaç korunmakta ve hızı artırmak için suyu hızlı ısıtmaktan farklı çözümler de geliştirilmektedir. 

Yeni çıkan otomatik çay makinesi modelleri buna örnek gösterilebilir. Bu makineler ile akşam yatmadan önce çay makinesinin suyunu ve çayını koymak, sabah henüz yataktayken mutfağa uğramadan çayı hazır edebilme imkânı sağlamaktadır. İlk başlarda plastik ya da çelik olarak üretilen çay makineleri sonrasında cam çay makineleri olarak da üretilmeye başlamıştır. Bu sayede ise çayın demlenmesine ne kadar kaldığı ya da ne kadar demlendiği çok daha rahat takip edilebilmektedir. Genel olarak bakıldığında eklenen her özellik zaman tasarrufu ve konfora dayanmaktadır. 

Çay Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çay demleme makinesi alırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunmaktadır;

 • Bütçe: Her şeyden önce muhakkak bütçenin belirlenmesi gereklidir çünkü çay makinesi fiyatları sahip özelliklere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Bu sebeple önce bütçe belirlenmeli ve sonrasında özellikler değerlendirilip aynı zamanda kampanyalar takip edilmelidir.

 • Kullanım sıklığı: Çay bağımlısı biri değilse alan kişi, çok fazla özelliğe sahip bir çay makinesi alması gerekmemektedir. Basit bir çay makinesi yeterli olacaktır çünkü zaten çok fazla kullanmayacaktır.

 • Konfor: Eğer kişinin bütçesi uygun ve konfor düşkünü ise özellikle otomatik çay makinesi modelleri gibi birçok detayın düşünüldüğü çaycılar daha avantajlı olacaktır. Aynı zamanda burada çaydanlık kullanım konforuna da dikkat etmek gerekmektedir.

 • Tasarım: Alınan ürünün göze hitap etmesi de önemli bir noktadır. Bu noktada cam çaydanlık ya da renkli çaydanlık modelleri etkili olduğu gibi retro seven biri tarafından semaver gibi geçmişi anımsatan modeller de tercih edilebilmektedir. Rahat bir kullanım için özellikle hem demliğin hem de su haznesinin tutma kısımlarına dikkat edilmelidir. Bu hem daha konforlu hem de daha güvenli bir kullanımı sağlamaktadır.

 • Watt değerleri: Çay suyunun kaynama süresi ve çayın bekleme süresinde sıcaklığını koruyabilmesi için watt değerlerinin ortalama ya da ortalamanın üzerinde olması önemlidir.

 • Otomatik kapama özelliği: Çay suyu kaynadığında çay makinesinin otomatik kapama özelliğinin olması güvenli bir kullanım için önemlidir. Bu sebeple bu özelliğin de olması gerekmektedir. Çünkü; örneğin su haznesi boş olan bir çay makinesinin çalışmaya devam ediyor olması tehlikeli ve geri dönülemez sonuçlar doğuracaktır.

 • Kireçlenme: Kireç insan vücuduna zarar verir. Bu sebeple kireçlenme yaşanmayacak ürünler tercih etmek önemlidir. Bunun için ise malzemeleri paslanmaz çelikten üretilmiş çay makineleri tercih etmek gerekmektedir. Paslanmaz çelik ürünlerde kireçlenme hızı daha yavaştır. Sağlıklı bir kullanım için buna dikkat edilmelidir.

 • Ebat: Çay makinesi tercih etmeden önce mutfakta konumlanacağı alanı belirlemek gereklidir. Eğer yeterli alan mevcut ise su haznesi yanında olan geniş tasarımları ya da semaver çay makinelerini tercih etmek uygun olacaktır. Fakat mutfak dar bir alan sahipse ince uzun olanlar daha kullanışlıdır.

Çay Makinesi Kaç Watt Olmalı?

Çay makinesi alırken watt konusunda dikkat edilmesi gereken iki nokta bulunmaktadır. Bunlardan biri çayı kısa sürede demleyebilmesi için minimum 1800 ila 2000 watt aralığında olmasıdır. Bir diğeri ise keyifli ve güzel demlenmiş bir çay için önemli olan bekleme sıcaklığıdır. Bunun da ortalama olarak 160 watt değerlendirinde olması gerekmektedir. Bunlar çay makinesi alırken özellikle dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.