Sepetim

Çay Kahve Takımı

Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
Seç ve Sepete Ekle
Görünüm :
İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Çay Kahve Takımı Fiyatları

Türk toplumu ve hatta birçok toplum için çay ve kahvenin içecek kültüründe çok önemli yeri vardır. Dostlarla çıkılan randevularda, sabah uyanıldığında, akşam yatarken, çalışırken, gezerken günün her saati çay yada kahve tüketiliyor. Dünyanın en çok çay tüketen ülkeleri arasında Türkiye yıllardır en ön sırada yer almaktadır. Sonrasında Çin, İrlanda ve Japonya gibi ülkeler gelmektedir. 

Kahve konusunda ise ilk sırayı Finlandiya sonrasında da Norveç, İzlanda, Hollanda gibi ülkeler almaktadır.  Fakat yıllardır değişen tüketim alışkanları neticesinde Türkiye’de de kahve tüketimi ciddi oranda son 10 yılda artış göstermiştir. Türkiye’de ise çay ayrı bir öneme sahiptir,  günün her saati Türk çayı tüketilebilir. Çay fincan takımı çeşitleri bu yüzden çok önemlidir. Çünkü içilen çayı güzel bir bardak daha keyifli hale getirmektedir. 

Her ne kadar çay genellikle ince belli bardak ile tüketiliyor olsa bile fincan ile sevenler de azımsanmayacak kadar fazladır. Bir diğer noktada birçok meyve ve otun çayları da yapılır. Örneğin grip olan bir insana hızlıca ıhlamur yapılır ve fincan ile servis edilir. Çay fincan seti bu yüzden günlük hayatımızda önemli bir yer edinmektedir. Kahve fincan takımı da aynı öneme sahiptir. Son zamanlarda sabah kahvesi tüketmeden ayılamayan da birçok insan vardır. 

Gün içerisinde ardı ardına kahve tüketen insanların sayısı ise gitgide artmaktadır. Ki Avrupa’da bu çok gelişmiş bir kültürdür. Birçok desende, farklı şekillerde çay kahve seti vardır. Örneğin porselen çay seti çeşitleri birçok kültürde yer almaktadır ve porselen bardaklarda çay ya da kahve içmek ayrı keyiflidir. Porselen çay seti fiyatları ise porselenin kalitesine göre oldukça farklılık göstermektedir. Bu fiyatlar diğer çay ve kahve fincanı takımı çeşitlerinde de aynı şekilde farklılık göstermektedir. 

Çay Kahve Takımı Modelleri Nelerdir?

Çay ve kahve takımı modelleri çok fazla seçeneğe sahiptir. Tamamen üretim maddesine, modeline, büyüklüğüne, desenine, kalınlığına göre değişmektedir. Bunlar takım halinde ya da 2 li olarak satılmaktadır.  En çok bilinen çay setleri ve bardakları ise şöyledir:

 • İnce belli cam bardak
 • Armut cam bardak 
 • Kulplu çay bardağı 
 • Modern çay seti
 • Desenli çay bardakları 
 • Gold çay seti
 • Lüks çay seti
 • El işlemeli desenli çay seti
 • Kristal çay seti
 • Dayanıklı borosilikat kulplu çay seti
 • Özel tasarım çay setleri
 • Porselen çay fincanı seti 
 • Çay fincan seti
 • Cam fincan takımı
 • Cam çay kupası seti

En çok tercih edilen kahve takımları ise şöyledir:

 • Türk kahvesi fincan takımı
 • Porselen kahve fincanı takımı 
 • Cam kahve fincanı takımı 
 • Geometrik modelli fincan takımları
 • Double türk kahvesi fincan takımı
 • Bakır kahve fincan takımı 
 • Çömlek kahve fincanı takımı 
 • Sunum tabaklı kahve fincanı takımı
 • Özel üretim kahve fincanı takımı
 • Bambu tabaklı kahve fincan takımı 
 • El yapımı kahve fincan takımı

Çay Kahve Takımı İçerisinde Neler Bulunur?

Çay ve kahve takımları, 12 kişilik porselen yemek takımı gibi bir dosta, anneye, teyzeye vb. alınabilecek güzel ve anlamlı hediyelerden biridir. Mesela bir kahve fincanın bin yıl hatırı vardır diye atasözü dahi bulunmaktadır. Bu yüzden çay ve kahve Türk kültürünün değişmez parçalarından biridir. Farklı çeşitlerde çay ve kahve fincan takımları bulunmaktadır. İçerikleri ise değişiklik göstermektedir. Bazılarında sadece fincan ve tabak yer alırken bazılarında ise sunum tabağı, tepsi ve özel çay kaşıkları gibi özel parçalar da bulunmaktadır. 

Tabi içerik ne kadar genişlerse fiyatlar da o kadar artmaktadir. Bu yüzden kişinin bütçesine en uygun takımı seçmeli gereklidir. 2 kişilik kahve takımı, 2 kişilik çay takımı, 6 kişilik fincan takımı, 6 kişilik Türk kahvesi takımı gibi birçok kahve ve çay setleri bulunmaktadır. Bu kahve takımlarının bazılarının tabakları daha geniş olur ve kenarlarına lokum, çikolata gibi ikramlıklar konulur. Bu tabaklara sahip olanlara sunum tabaklı takımlar denilmektedir. 

Çay Kahve Takımları Kaç Parçadan Oluşur?

Çay kahve takımları 2 kişilik, 4 kişilik, 6 kişilik, 8 kişilik, 10 kişilik, 12 kişilik, 18 kişilik gibi çok fazla seçeneğe sahiptir. Takımların çoğunda muhakkak fincan ya da bardak sayısı kadar altlık da bulunmaktadır. Bazı takımların içerisinde ise ikram kaseleri ya da tabakları da dahil olmaktadır. Bazılarında ek olarak tepsi de bulunur. 

Kahve takımlarında ise ek olarak kahve su bardağı da yer almaktadır. Özellikle Türk fincan takımlarında yer alan bu bardakların hikayesi de bulunmaktadır. Bu hikaye de şöyledir; Osmanlı döneminde misafir eve geldiği zaman ona ilk önce bir fincan kahve ile su ikram edilirmiş. Misafir eğer ilk önce suyu içerse bunun anlamı misafirin aç olduğu imiş. Türk kültürünün Osmanlı tarihine dayanan bu icecek birçok hikayeye, söze konu olmuştur. 

‘’Kız isteme’’ töreni olarak geçen ailelerin tanıştığı evlilik öncesi etkinliğinde de Türk kahvesi ikramı yapılmakta hatta damat olacak kişiye tuzlu kahve içirilmektedir. Bu kahve takımları da genellikle gümüş tepsi ile satılabilmektedir. Bazıları aynı zamanda özel tasarım da olur. Bakır Türk kahvesi fincanı takımlarında ise fincanların konulduğu bakır oturaklar ve bakır kapaklar da yer almaktadır. 

Kahve takımlarının bu yüzden kaç parçadan oluştuğunu net bir şekilde ifade etmek zordur. Kişini ihtiyacına ve bütçesine göre satın almakta ve bu takımları parça miktarı da konsepte göre tamamen farklılık göstermektedir. 

Çay Kahve Takımı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çay ve kahve takımı alırken dikkat edilmesi gereken ilk başlık; fincan takımının hangi amaçla alınacağıdır. Türk kahvesi için mi, Türk çayı için mi, filtre kahve gibi kahveler için mi, espresso için mi, bitki çayları için mi, bunlardan hangisi için kullanılacaksa fincan takımı alışverişi ona göre yapılmalıdır. Hangi amaçla alınacağı belirlendikten sonra fincanın dayanıklılığı, tasarımı önemlidir. Fincanların çoğu kırılgan bir yapıya sahiptir fakat alırken fincanlardan herhangi bir çatlak, zede vs. olmadığından emin olmak gereklidir. 

Ayrıca kaç kişilik bir fincan takımına ihtiyaç olduğuna karar verilmeli ve ona alım sağlanmalıdır. Takımın hediye mi yoksa alıcının kendisi için mi olduğu da önemlidir. Bir başka nokta ise oldukça önemli çünkü sağlık ile ilgili. Fincanın gıdaya temasının uygun olup olmadığına da dikkat etmek gereklidir. Özellikle el yapımı seramik ya da çömlek fincan alırken dikkatli olmak gereklidir. Çünkü bu maddeler doğru bir şekilde üretilmediğinde ısı ile teması sonucunda sağlığa zarar verici maddeler sağlayabilmektedir.

Son olarak ise fincanın hangi amaçla kullanılacağıdır. Eğer ki özel bir davet için kullanılacaksa daha şık ve özel yapım fincan takımları tercih edilebilir fakat günlük kullanım için daha sade ve kullanışlı fincan takımlarının tercih edilmesi gereklidir. Ek olarak ise fincanın bulaşık makinesinde yıkanabilir olup olmadığı hakkında da almadan önce bilgi edinilmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.