Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Ütü

Toplam 1 ürün bulunmaktadır.

Ütü Fiyatları

Kırışmış, buruşmuş giysi ve kumaşları düz duruma getirmek için üretilmiş demir araca ütü denilmektedir. Genellikle elektrik gücü ile yapılan bu işlem, kıyafeti ya da kumaşı kırışıklıktan ve buruşukluktan kurtarır. Kırışıklık giderici ütünün birçok özelliği ve modeli bulunmaktadır. Bu özelliklere ve modellere göre fiyatlarında farklılıklar görülmektedir.

Ütü icadı yani ilk kullanım zamanları on yedinci yüzyılın başlarına kadar uzanmaktadır. Ütüden önce ısıtılan düz bir taş ile giysi ya da kumaşın kırışıklıkları düzeltilmeye başlanmıştır. Sonrasında ise saplı ve düz demir plakalar ütü olarak kullanılmıştır. Sonrasında ise bu demir plakaların içine kömür doldurulmaya başlanmıştır. Bu kömür kozlar ile ısıtılan plakalar sayesinde giysiler düzleştirildi. Elektrikli ütü, 1882 yılında Henry Seely tarafından icat edildi. 1905 yılında ise hafif elektrikli ütü üretildi. Ütüye yardımcı aletlerden olan ütü masasının katlanılamayan olanının 1858 yılında, katlanabilir olanının 1875 yılında patenti alındı. Zaman içerisinde ise üretilen ütülere yeni özellikler eklendi. Bu eklenen özellikler ise ütü fiyatları konusunda belirleyici roller edindi. Ütülerin yeni modelleri çıktıkça ütü masası gibi ütü spreyi, ütü suyu, ütü altlığı gibi yan ürünler üretilmeye başlandı. Buradan da farklı pazar payları edinen markalar ve bunları pazarlayan pazar yerleri oluşmaya başladı. Günümüzde ütü satılan yerlerde bu gibi yan ürünler de satılmaktadır.

En ucuz fiyat için çeşitli kampanyalar takip edilmelidir. Fakat ucuz ütü almak için kalitesiz ütü tercih etmek iyi bir seçenek değildir. Çünkü bu kıyafetlere zarar verebilir. En iyi ütü için hem kaliteli hem uygun fiyatlı ütü önerileri incelenmelidir. 

Ütü Modelleri

Teknolojinin gelişmesi ile beraber günümüzde birçok farklı özelliğe sahip ütü modeli bulunmaktadır. Çok tercih edilenler;

 • Buhar kazanlı ütüler: Kazanlı ütü olarak adlandırılan bu ütü modellerinde ek olarak su tankı bulunmaktadır. Bu ütü makinesi ile sağladığı yüksek basınç özelliği ile daha hızlı ve iyi ütü yapılabilmektedir. Ve kırışıklıklar kolaylıkla hızlı bir şekilde giderilmektedir. Kazanlı ütü fiyatları el ütülerine göre daha yüksek olabilmektedir.

 • El ütüleri: Klasik ütü olarak da adlandırılan bu ütü modelleri direkt olarak elektrik prizi ile bağlantılıdır. Buhar, ütüde bulunmaktadır. Yani ütü, ütü kazanına bağlı olmamakta ve ütü ile beraber taşınabilmektedir.
 • Otomatik ütüler: Diğer ütü makinelerine kıyasla daha büyük ölçülere sahip olan bu ütü makinesi genellikle tekstil fabrikalarında kullanılmaktadır. Bu ütü makineleri ile çok kısa sürede çok sayıda kıyafet ütülenebilmektedir.

 • Mini ütüler: Buharlı ütü modellerine kıyasla daha küçük olan bu ütüler özellikle seyahatlerde kurtarıcı niteliğindedir. Bu ütü modellerinde buhar kazanı olmayanlar seyahatlar için tercih edilirken; buhar kazanı olan mini ütüler ise minik parçaların ütülenebilmesi için endüstride de tercih edilir.

 • Askıda ütüler: Askıda ütüler bir platform üzerinde ya da ütü masasının üzerinde değil havada asılı bir şekilde durmaktadır. Bu model ütülerin genellikle asılı durabilmesi için dikey bir askısı da bulunmaktadır. 

 • Buharlı dikey ütü: Buharlı dikey ütü, buharlı kıyafet düzleştiricisi olarak da bilinmektedir. Bu ütü ile buhar ütüsü yapılmaktadır. Yüksek buhar gücü sayesinde asılı olan kıyafetlerin ya da eşyaların kolaylıkla düzleşmesini sağlayan bir ütü modelidir. Pratik bir çözüm olduğu için birçok kişi tarafından tercih edilmeye başlanmıştır.

Ütü Özellikleri Nelerdir?

Ütü, mevcut kıyafetin ya da kumaşın düz olmasını yani kırışıklıklardan kurtulmasını sağlayan bir ev aletidir. Bu ev aletinin tabanı muhakkak düz olmalıdır. Elektrik ile çalışmaktadır. Tabanın kıyafete yapışmayacak bir şekilde seramik veya benzeri bir maddeden üretilmiş olması gerekmektedir. Aynı zamanda ütüler, genel olarak kumaş üzerinde  kolay hareket edebilecek şekilde tasarlanmaktadır. Kumaşa zarar vermeden, ısı ve basınç aracılığı ile düzleşmesini sağlayan bu alet günümüzde hemen hemen her evde bulunmaktadır. 

Ütü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Ütü ev aletleri içerisinde önemli bir alettir. İyi olmayan bir ütü hem kırışıklıkları yok etmeyebilir hem de kıyafetlere zarar verebilir. Ütü tavsiyesi önemli olduğu kadar bu sebeple ütü kullanırken nelere dikkat etmeliyiz ve alırken nelere dikkat etmeliyiz konuları da önemlidir. 

Ütü alırken şunlara dikkat edilmelidir:

 • Ütü tabanının hangi maddeden yapılmış olduğu önemli bir noktadır. Bu sebeple ütü tabanları hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Teflon ve seramik tabanlar yapışmadıkları için avantajlıdır. Çift taban bir diğer taban özelliğidir. Durilium taban ise son geliştirilen tabanlardan biridir ve kıyafet üzerinde yüksek bir akışkanlığı olduğu için kıyafeti tahriş etmemektedir.

 • Ürün tabanının altındaki deliklerin fazla olması, kırışıklık giderici özelliği arttırır. Bu sebeple buna dikkat edilmelidir.
 • Anti-drip özellikli bir ütü damlama yapmayacağı için leke bırakmayacaktır.

 • Otomatik kapanma özelliği olan bir ütü ile güvenli ütüleme yapılabilmektedir. 

 • Kirece dayanıklılığı da dikkat edilmesi gereken bir diğer noktadır.

 • Daha az enerji harcaması için A++ enerji sınıfı tercih edilmelidir. 

En iyi ütü performansı için ütü kullanırken şunlara dikkat etmelidir:

 • Ütülenecek kıyafetin etiketi ütü talimatı için kontrol edilmeli.
 • Ütü masasına alüminyum örtülerek ısı tasarrufu sağlanabilmektedir. Enerji tasarrufu için bu yöntem tercih edilebilir.

 • Ütüleri biriktirmeden, ütülenecek kıyafetleri zamanında ütülemek gereklidir.

 • Ütü suyuna koku ekleyerek kıyafetlerin hoş kokması sağlanabilir.

 • Kazan içerisinde yer alan suyun sürekli yenilenmesi ve kireçlenmeyi önlemek için kaynatılıp soğutularak konulması önerilmektedir.

 • Kumaş cinsine göre ütü ayarı ve hazırlığı yapılmalıdır.

 • Ütüye başlamadan önce deneme yapılması faydalıdır.

 • Lekesiz ve temiz ütü masası kılıfı kullanılmalıdır.

 • Genel olarak ütü altı temizleme ve ütü temizleme detaylarına dikkat etmek gereklidir. Bu hem lekesiz hem de sağlıklı bir ütü için gereklidir.

 • Ütü tabanının temiz olması gereklidir. Bu noktada ütü tabanı nasıl temizlenir, sorusu gelir. Ütü altı temizleme işlemi için tabanı sirkeli su ile ıslatılmış bir bezle silmek yeterli olacaktır. 

Ütü Kaç Watt Olmalı?

Ütü tavsiyesi verebilmek için öncelikle ütü kaç watt olmalı bilmek gereklidir. Çünkü ütünün ısı gücünü sağlayan unsur budur. Watt, aslında ütünün motor gücünü ifade etmektedir. İdeal bir ütünün watt değeri 2000 ila 2400 olmalıdır. Watt dışında ise ütünün diğer değerleri de kalitesi için önemlidir. Bu değerler:

 • Buhar hacmi

 • Buhar gücü

 • Şok buhar özelliği

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.