Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Kek Kalıbı

Toplam 82 ürün bulunmaktadır.

Kek Kalıbı Fiyatları

Pratik ve lezzetli tatlı tariflerinin en başında gelen kekin pişirimi için kek kalıbına gereksinim vardır. Kek kalıbı birçok modelde ve ölçüde bulunabilmektedir. Yapmak istenilen keke göre bu farklılık göstermektedir. Küçük ya da büyük kek kalıbı kullanımları kekin kaç kişi için yapılacağına göre farklılık göstermektedir. Kek kalıbı fiyatları ise kalıbın üretim maddesine, şekline ve büyüklüğüne göre değişmektedir. Kek kalıbı seti ise içerisinde farklı kişi sayısına göre üretilmiş kalıp modelleri bulundurmaktadır. Keklerin içeriğinin farklı olması gibi kalıpların modelleri de keke farklı bir lezzet katabilmektedir. Özel sunumlar için ya da çocuklar için daha eğlenceli ya da farklı tarifler için özel kek kalıpları mevcuttur. Hepsinin fiyatı farklılık göstermektedir.

Bu kek kalıplarının alımı ise internet üzerinden, büyük marketlerden, ev eşyası satan mağazalardan, bir milyoncu diye halk arasında bilinen mağazalardan yapılabilmektedir. İndirim zamanları takip edilerek uygun fiyatlı ve kaliteli kek kalıpları da kolaylıkla bulunabilir. Özel indirim zamanlarında internet üzerin uygun fiyatlı kek kalıbı fırsatları ortaya çıkmaktadır. Üstelik kargo ücreti verilmeden sunulan bu fırsatlar ekonomik bir alışveriş için avantaj sağlamaktadır.

Kek Kalıbı Modelleri Nelerdir?

Kelepçeli Kek Kalıbı: Kelepçeli kek kalıbı karbon çelik ile yapılmaktadır. Genellikle daire şeklinde olan bu kek kalıbı kilitli kek kalıbı olarak da bilinmektedir. 24 cm kelepçeli kek kalıbı, 18 cm kelepçeli kek kalıbı ya da 28 cm kelepçeli kek kalıbı gibi ölçüleri bulunmaktadır. İhtiyaca göre bunlar ayrı ayrı satın alınabilir iken aynı zamanda set halinde de satın alınabilmektedir. Bu kalıplardan en çok yapılan tarif ise cheesecake tarifleridir. Pasta kek kalıbı olarak da bilinmektedir çünkü pasta keki için de bu kalıplar tercih edilmektedir.

Döküm Kek Kalıbı: Klasik keklerin pişirimi için en çok tercih edilen kek kalıplarından biri olan döküm kek kalıbı keki kalıba yapıştırmadan pişirebiliyor. Kakaolu, sade, meyve parçacıklı gibi çeşitli kekler yapılabilmektedir. Klasik anne için en uygun kalıptır. Alüminyum kek kalıbı olarak da bilinmektedir.

Silikon Kek Kalıbı: Kullanımı ve temizliği kolay olan silikon kek kalıbı silikondan üretilmektedir. Yeni nesil kek kalıplarından olan bu kalıp son zamanlarda en çok tercih edilen kalıplardan biridir.

Granit Kek Kalıbı: Granit kek kalıbı ekonomik olmasından dolayı en sık tercih edilen kek kalıplarından biridir. Fakat bu kek kalıpları kullanılırken kalıba yağlı kağıt konulmayı ya da tabanı un ve yağ ile kaplanmalıdır.

Muffin Kek Kalıbı: Cup kek kalıbı olarak da bilinen bu kek kalıbı minik ve aynı anda çok sayıda keklerin yapımı için kullanılmaktadır. Döküm, silikon, metal ya da kağıt olarak üretilmektedir.

Baton Kek Kalıbı: Baton kek kalıbı ince, uzun dikdörtgen kek kalıbı modelidir. Cam, granit ya da seramik olarak üretilmektedir. Bu kek kalıbından aynı zamanda çeşitli ekmek tarifleri de pişirilebilmektedir.

Browni Kek Kalıbı: Küçük karelerin bir arada olması ile üretilmiş, granit kek kalıbı browni kek kalıbı olarak bilinmektedir.

Emaye Kek Kalıbı: Emaye kek kalıpları camsı yapısı sayesinde kek yapıştırmaz, keki güzel kabartır ve daha hızlı sürede pişirir. Isı dağılımı diğer kek kalıplarına göre daha iyidir.

Cam Kek Kalıbı: Cam kek kalıpları keki hızlı pişirir, kolay temizlenir fakat gerekli önlem alınmazsa kek kalıba yapışır. Kekin kalıba yapışmaması için kalıba pişirme kağıdı konulması ve güzelce yağlanması gerekmektedir.

Turta Kek Kalıbı: Metalden ve silikondan üretilen turta kek kalıbı ile tart dışında birçok kek çeşidi de yapılmaktadır. Metal olan, kenarları tırtıklı bu kek kalıbı daha ince bir yapıya sahip olmakla birlikte ısı iletimini de iyi yapmaktadır. Silikon kek kalıbı ise yeni nesil ve çok daha pratiktir. Fakat metal kalıp daha sağlıklı olabilmektedir.

Şekilli Kek Kalıpları: Birçok değişik modelde kek kalıpları bulunmaktadır. Bunlardan en çok tercih edilenleri şöyledir:

  • Yuvarlak kek kalıbı
  • Papatya kek kalıbı
  • Dilimli kek kalıbı
  • Gül kek kalıbı
  • Madlen kek kalıbı

Kek Kalıbı Özellikleri Nelerdir?

Kek kalıbı özellikleri lezzetli bir kek pişirebilmek için dikkat edilmesi gereken özelliklerdir. İyi bir kek kalıbı demek aynı zamanda lezzetli bir kek kalıbı için gerekli olan şeylerin yarısını tamamlamak demektir. Kek kalıbı özellikleri ise şöyle sınıflandırılmaktadır;

Markası: Satın almadan önce her markanın kullanıcı yorumlarını incelemek faydalı olacaktır.

Üretim Malzemesi: Üretim malzemesi hem sağlık açısından hem de kekin pişme biçimi ve süresi için önemlidir. Üretim malzemesine göre pişirme kağıdı kullanılıp kullanılmayacağı da belirlenmektedir.

Şekli: Kek kalıbının şekli oldukça önemli bir noktadır. Çünkü pişirilecek keklerin şekilleri zaman zaman değişiklik göstermekte ve tarifleri de buna göre şekillenmektedir. Örneğin; turta, muffin, cheesecake, madlen gibi. Bu keklerin özel kalıpları bulunmaktadır.

Boyutu: Kek kalıbının boyutu hem tarif ölçüleri için hem de kekin kaç kişilik yapılacağı için önemlidir. Bu yüzden bu bilginin de kek kalıbı özellikleri arasında muhakkak yer alması gerekmektedir.

Kek Kalıbı Nasıl Ölçülür?

Daire için alan ölçüm formülü; π x r2 dir. 30 cm'lik bir fırın kabının alanını hesaplamak için yapılması gerekli olan şöyledir; Yarıçapını bul: 30/2=15. Yarıçapın karesini al: 15*15=225. Alanını hesapla: 3,14*225=706,5. 30 cm'lik bir fırın kabının alanı 706,5 cm2 ‘dir. Bu bilgiler tamamen matematiğe dayalı bilgilerdir. Yapmak istediğiniz kekin tarifi en doğru şekilde uygulayabilmek için öncelikle tarifin uygun olduğu kek kalıbı ölçülerini ve sonrasında da kullanıcak kek kalıbının ölçülerinin muhakkak bilinmesi gereklidir.

Genellikle ölçüler büyük, küçük, orta şeklinde adlandırılıyor olsa dahi en sağlıklı olanı direkt kalıbının ölçüsünün verilmesidir. Çünkü yanlış verilen ölçü kekin kabarması, yeterli pişmemesi, kalıptan taşması gibi çeşitli sonuçları meydana getirebilir.

Kek Kalıbı Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İstenilen keki en güzel lezzette pişirmek için kek kalıbının da çok önemli bir rolu mevcuttur. Bunun için öncelikle kek kalıbı satın almak gereklidir. Peki kek kalıbı satın alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Üretim malzemesi: Kek kalıbının hangi malzemeden üretildiğini bilmek öncelikle kek dağılmasını veya kalıba yapışmasını engelleyebilecek bir bilgidir. Aynı zamanda bazı üretim malzemeleri ile baze kek tarifleri uygulanamamaktadır. Örneğin klasik kek kalıbı ile cheesecake pişirilemez, onun için kelepçeli kek kalıbına ihtiyaç duyulmaktadır.

Boyutu: Kek kalıbı satın alırken doğru boyutu satın alabilmek için öncelikle kaç kişilik kek yapılmak istendiğine karar vermek gereklidir. Eğer sürekli değişken bir rakam sahip olunacaksa farklı boyutların da yer aldığı kek kalıbı setleri tercih edilebilir. Ya da farklı türlerde kekler yapmak isteyenler için farklı modellerin yer aldığı kek kalıbı setleri de tercih edilebilmektedir.

Modeli: Kek kalıbının modeli öncelikle hangi kekin pişirileceğine göre farklılık göstermektedir. Örneğin klasik anne keki ortası delikli kalıplarda pişirilebilirken san sebastian gibi cheesecakeler için kilitli kek kabı ya da turta için tart kek kalıbı veya muffin için onun özel muffin kalıplarına ihtiyaç duyulmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.