Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Çatal Kaşık Bıçak Takımları

Toplam 46 ürün bulunmaktadır.

Çatal Kaşık Bıçak Fiyatları

Yemek yemek insanların zorunlu ihtiyaçlarından biridir. Değişen dünya düzeniyle birlikte yemek sunumları ve yemek yeme alışkanlıkları da değişti. Eski zamanlarda sadece bir adet araç gereç kullanılırken günümüzde her yemek için farklı ürün tercihi başladı. Çatal kaşık bıçak kullanımı da bu nedenle artış gösterdi. Çatal kaşık bıçak fiyatları değişkenlik gösterebilir. Bu değişkenliği etkileyen en önemli faktör ürünün yapımında kullanılan malzemedir. 

Bazı maddeler özellik bakımından diğerlerine göre daha kaliteli ve maliyetlidir. Ham maddenin maliyetli olması çatal kaşık ve bıçakların da fiyatlarında yükselmeye sebep olur. Çatal kaşık bıçak üretiminde çoğunlukla metal, çelik veya alüminyum malzeme kullanılır. Çelik bu ham maddeler arasında en kaliteli ve maliyetli olandır. Çelikle üretilen ürünler uzun yıllar kullanıma uygundur.

Renk kararması, çizilme veya eskime durumu çok nadir görülür. Çatal kaşık ve bıçakların üretiminde metal veya alüminyum malzeme kullanıldığında fiyatı çelik ürünlere göre daha uygun olur. Çeliğin kalitesi de fiyatı etkileyen unsurlardandır. 18/10 çelik en kaliteli çelik olarak bilinir. Çatal, kaşık, bıçak fiyatları üretildiği firmaya göre de belirlenir. Bazı markaların ürünleri hem kalitesinden hem de marka değerinden dolayı diğer ürünlere göre daha yüksektir. 

Genel anlamda çatal bıçak seti fiyatları pahalı değildir. Hemen herkesin evinde bulunan bu ürünleri satın almak fazla maliyet gerektirmez. Kişilerin tercihine göre farklı renklere sahip olabilirler. Bazen gri bazen de sarı olarak üretilirler. Örnek olarak çatal bıçak takımı 12 kişilik geniş aileler için uygundur Çatal, kaşık bıçak alımı yapmadan önce alım yapılacak firma hakkında inceleme yapılmalıdır. Ürünlerin gerekli belgelerinin bulunup bulunmadığı dikkat edilmesi gereken konulardan biridir.

Çatal Kaşık Bıçak Çeşitleri Nelerdir?

Çatal kaşık bıçak çeşitleri kullanıldığı alana ya da set olarak kaç parça halde satıldığına göre farklı isimler alır. Bazı çatal kaşık bıçak türleri şöyledir:

 • 12 kişilik çatal kaşık bıçak takımı: Her bir üründen 12 adet bulunduran setlere verilen isimdir. Kalabalık aileler için uygundur.
 • Gold çatal kaşık bıçak takımı: Üretimin de sarı renk kullanılan ürünlere verilen isimdir. Daha çok şık davet sofraları için tercih edilir.
 • 6 kişilik çatal bıçak takımı: Daha küçük ailelerin tercih ettiği bir settir. Her üründen 6 adet bulunur.
 • 60 parça çatal kaşık takımı: 12 kişilik çatal kaşık bıçak takımlarının içerisinde diğer kepçe, yemek kaşığı gibi ürünlerin bulunduğu setlerdir. Parça şeklinde adlandırılırlar.
 • Kahvaltı çatal bıçak takımı: Kahvaltıda kullanılan çatal kaşık bıçak takımları küçük boyutludur. Yemeklerde kullanılan ise büyüktür.
 • 36 parça çatal kaşık bıçak takımı: 6 kişilik takımlara verilen diğer bir isimdir. 6 adet yemek kaşığı, 6 adet yemek çatalı, 6 adet yemek bıçağı, 6 adet tatlı çatalı, 6 adet tatlı kaşığı ve 6 adet kahvaltı bıçağı bulunur. Bu tarz takımları set halinde almak masada bütünlük sağlar.

Çatal bıçak takımı modelleri kişinin ihtiyacı doğrultusunda seçilir. Evlerde genellikle 2 takım 12 kişilik set bulunur. Bu şekilde birey sayısı fazla misafir geldiğinde ürünlerin yetmemesi gibi durumlarla karşılaşılmaz. Bu sayede çeyiz seti 12 kişilik yemek takımı ya da çeyizlik 12 kişilik çatal-bıçak takımı, ideal alternatiflerdir. Kişi çatal kaşık bıçak tercihi yapmadan önce bu konuda bilgi edinmelidir. Bilgisi olmayan kişiler ise bilen birilerinden yardım almalıdır.

Çatal Kaşık Bıçak Özellikleri Nelerdir?

Çatal kaşık bıçak takımları genellikle çelikten üretilir. Çelik hem sağlıklıdır hem de uzun yıllar kullanılır. Çelik farklı tiplere sahiptir ve bu tipler numaralarla belirlenir. Çelik çatal kaşık bıçakların özellikleri şöyledir:

 • 18/10 çelik çatal kaşık bıçak: 18/10 paslanmaz çelik içerisinde yüksek miktarda nikel içerir. Nikel pahalı bir madde olduğu için 18/10 çeliğin fiyatı da diğer çelik türlerine göre daha yüksektir. 18/10 çeliğin en önemli özelliği uzun ömürlü ve sağlam olmasıdır.
 • 18/8 çatal kaşık bıçak: 18/8 çelikte yüzde 18 krom ve yüzde 8 nikel bulunur. 304 paslanmaz çelik olarak adlandırılır ve çeliğin en yaygın halidir. Fiyat olarak 18/8 çeliğe göre daha uygundur. Nikel maddesi çeliğin direncini arttırır.
 • 18/0 çatal kaşık bıçak: 18/0 paslanmaz çelik saf kromdan oluşur. İçerisinde nikel olmaması fiyatını daha uygun yapar. Fakat kullanım açısından diğer çelikler kadar dayanıklı değildir. Fiyatı göz önüne alındığında günlük kullanım için tercih edilebilecek bir üründür.

Çelik çatal kaşık bıçak setlerinin temizlik yöntemi önemlidir. Doğru şekilde yapılmayan temizlik sonucu ürünler zarar görebilir. Aynı zamanda çatal, kaşık, bıçaklar gün içerisinde farklı kişiler tarafından kullanıldığı için hijyen dikkat edilmesi gereken en önemli konudur. Çatal, kaşık, bıçak temizliği yaparken ağır kimyasal maddeler yerine doğal karışımlar kullanılmalıdır.

Bu karışımlar su-limon, sirke-karbonat veya karbonat-su karışımı olabilir. Ürünler bulaşık deterjanıyla yıkandıktan sonra bu karışımların içerisinde bekletilerek dezenfekte edilir. Yıkanan ürünlere kurulama yapılması üzerinde su lekeleri kalmasını önler. Çelik çatal kaşık bıçak setleri makinede yıkamaya uygun ürünlerdir. Doğru temizleyiciler kullanıldığında makine de herhangi bir zarar görmez.

Çatal Kaşık Bıçak Ölçüleri Nelerdir?

Çatal kaşık bıçaklar kullanıldığı alana göre boyutlanır. Kahvaltıda küçük, çatal, kaşık, bıçak kullanılırken öğle ve akşam yemeklerinde büyük çatal, kaşık, bıçak kullanılır. Sadece öğün olarak değil tüketilen yiyecek için de farklı boyut tercihi yapılır.

Yemek kaşığı en temel kaşık olarak bilinir. Genellikle çorba içerken kullanılır. Boyutu 19-24 santimetre aralığında değişir. Tatlı kaşıkları çorba kaşıklarına göre daha küçüktür. Boyutu 17-18 santimetre şeklindedir. Tatlı kaşıkları genelde sütlü tatlılar ve puding gibi tatlılarda kullanılır. Servis kaşıkları diğer kaşıklara göre en büyüğüdür ve kişilerin tabaklarına servis yapmak için kullanılır. Boyutları 23-24 santimetre şeklindedir. 

Yan ürün olarak kullanılan sos kaşıkları sos servis etmek için kullanılır ve küçük bir türdür. Boyutları 17-18 santimetre aralığındadır. Bunun yanında bebekler için özel üretilmiş kaşıklar bulunur. Bu kaşıkların iç kısmı daha çukurdur ve bebeklerin daha rahat yemek yemelerini sağlar. Farklı bir tür olan kokteyl kaşıkları ise uzun bardaklarda bulunan içeceklerin karıştırılması için kullanılır. Bu nedenle boyutu da büyüktür.

Çatal Kaşık Bıçak Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Çatal kaşık bıçak tercih ederken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Bu noktalar dikkate alındığında verimli bir alışveriş yapılmış olur. Bu noktalar şöyledir:

 • Kişi alım yapacağı kaşık çatal bıçağın hangi amaçla kullanılacağını analiz etmelidir. Kahvaltıda kullanmak için yemek kaşık, çatal, bıçağı almak yanlış bir tercih olur. Bu nedenle seçim yapmadan önce konu hakkında bilgi sahibi olunmalıdır.
 • Alınacak olan çatal, kaşık, bıçak setinin kaliteli olması gerekir. Bu şekilde uzun yıllar kullanım sağlanılmış olur. Kalitesi düşük olan bir ürün tercih yapmak ileri dönemlerde yeniden alım yapmaya sebep olabilir. Bu durumda kişilerin bütçesine olumsuz yansır.
 • Kişiler çatal, kaşık,bıçak alımı yaparken tarzlarına uygun seçimler yapmalıdır. Tarza uygun olmayan ürünlerin alınması ileride yeniden ürün alma isteği doğurur. Uzun ömürlü bir kullanım sağlanması açısından tarza uygun seçim yapmak da önemlidir.
 • Çatal, kaşık, bıçak alımı yapılan firma iyi analiz edilmelidir. Ürünler orijinal olmalıdır. Firmanın sunduğu hizmetleri sağladığını gösteren gerekli belgelerinin bulunması gerekir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.