Sepetim

Pike

Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
Seç ve Sepete Ekle
Görünüm :
İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Pike Nedir?

En çok tercih edilen tekstil ürünlerinden olan pike nedir? sorusuna en kolay cevabı soğuğu engellemesi amacıyla kullanılan ince örtüdür olarak vermek mümkündür. Uzunca bir tanım yapılacak olunursa; çeşitli amaçlarla evin farklı yerlerine serilen, genelde kabartmalı ve pamuklu kumaştan oluşan ince örtülere denir. Kullanıcılarına çok fazla kullanım amacı sunmaktadır. Yaz aylarında az da olsa soğuğu engellemesi için, bahar aylarında ise hafif soğuyan havanın hissedilmesini engellemek için kullanılmaktadır. Hafif olduğundan uyurken ağırlık yapmaz ve konforlu uyku sağlar.  Pikeler tek başına kullanıldığı gibi içerisine yorgan, battaniye koyarak da kullanılabilir. Genel manada uyku gereci olarak kullanılan pikeler dekoratif olarak koltuk üzerlerinde de kullanılabilmektedir. 

Pikeler tek başına kullanabileceği gibi takım olarak da kullanılabilmektedir. Pike takımı; yatağın altına sermek için bir çarşaf, yatağın üzerine sermek için bir pike ve yastık kılıflarından oluşur. Pike veya pike takımlarının özelliklerine bakılacak olunursa; 

-Kaliteli kumaştan üretilen pikeler herhangi bir alerjik reaksiyona neden olmaz ve uyku kalitesini arttırır.

-Hem yaz hem de kış aylarında rahatlıkla kullanılabilir.

-Pamuklu kumaş pikeler hava akışı sağlar ve terletmez.

-İnce yapısı sebebiyle yıkanması, kurutulması ve de muhafaza etmesi kolaydır.

Tekstil piyasasında pek çok  farklı desende pike modelleri, renk ve kalitede pike ve pike takımı bulmak mümkündür. Bu sebeple alırken ihtiyaca uygun olarak en iyisini seçmek gerekir. İyi bir pike alırken pikenin kumaş özelliğine, kullanılacak yatağın boyutuna göre seçilmesine, renk ve desenine dikkat edilmelidir. Ayrıca gün içerisinde pike yatak örtüsü olarak da kullanılabilmektedir. 

Pike Takımı Modelleri

Ev tekstilinde pek çok kullanım rahatlığı sağlayan pike takımlarının pek çok da modeli bulunmaktadır. Yaş ,cinsiyet, mekan özelliği, kullanım amacına uygun çeşitlilikte ürün tasarlanmaktadır.  Beden özelliği olarak tek kişilik pike, çift kişilik pike takımı, çocuk pike takımı ve bebek pike takımı olarak bulmak mümkündür. Görsel açıdan da kullanıcılarına pek çok seçenek sunmaktadır. Özellikle çeyizlerin vazgeçilmezi olan dantel pike takımı, kanaviçe pike takımı,işlemeli pike takımı ve nakışlı pike takımı en fazla aranan modellerdendir. Kumaş türüne bakıldığında da pek çok seçenek sunan pikeler ağırlıklı olarak ranforce denilen kumaştan üretilmektedir. Ranforce kumaş 57 tel/cm2 'den oluşan iplik dokumadır. Tamamı %100 pamuk ile üretilmektedir. Bu da tercih edilme sebebidir. Yine özellikle çeyiz ürünlerinde daha çok tercih edilen saten pike takımı parlak kumaş özelliği sayesinde gösterişli bir ürün grubudur. Pamuk saten pike takımı da en çok tercih edilen modellerdendir. Kumaşın kalınlığına göre yazlık pike ve kalın pike olarak da sınıflandırmak mümkündür. 

Son dönemde özellikle çocuk odalarında tercih edilen lisanslı pike takımı çizgi film karakterleri, oyun karakterleri, film karakterleri ve spor takımları seçenekleriyle geniş bir yelpazede ürün sunmaktadır. Kız çocuk pike takımında prenses figürlü çizgi film karakterli ürünler ağırlık gösterirken erkek çocuk pike takımında takım renkleri, armaları ve çizgi film karakterli ağırlık göstermektedir. Pike takımlarında nevresimli pike takımı da bulabilmek mümkündür. Alırken birden çok ürüne bir anda sahip olma kolaylığı sağlar. Kullanım alanını da artırmış olmaktadır. Nevresimli modellerde pike yatak örtüsü görevi görmektedir. Yatak örtüsü olarak kullanılan modeller kapitone pike takımı şeklinde de üretilmektedir. Kapitone kalınlık vermekte ve daha pürüzsüz bir görünüm sunmaktadır.

Pike Takımı Renkleri 

Hem konforlu bir uykunun kapılarını aralayan hem de dekoratif olarak göz dolduran pike ve pike takımlarına her renkte ulaşabilmek mümkündür. Kullanım alanı genişledikçe geniş perspektifte ürün grubuna ulaşılabilmektedir. Otellerde ve hastane odası pike takımı olarak genellikle beyaz pikeler kullanılmaktadır. Desenli modellerden hoşlanmayan tüketiciler için tek renk pike modellerinde de geniş bir renk skalası bulunabilmektedir. Koyu renklerden oluşan özellikle siyah pike ve gri pike modelleri erkek pike takımı olarak piyasaya sunulmaktadır. Erkekler tarafından açık renk çok tercih edilmemektedir. Kadınlar tarafından özellikle çeyizler için son dönemde ağırlıklı olarak pudra rengi pike takımı tercihi göze çarpmaktadır. Düz renk pikeler genellikle dekoratif amaçlı salonlarda, oturma odalarında koltuk örtüsü ya da tek veya çift kişilik battaniyeler olarak kullanılmaktadır. Desenli tercih edilmeme sebebi karışık göz yorucu bir dekorasyon oluşturmamaktır. 

Tek Kişilik Pike Takımları

Tek kişilik pikeler ve pike takımları tek kişilik yatak ölçüleri baz alınarak üretilen pikelerdir. Tek kişinin rahat şekilde kullanımına olanak sağlar. Ayrıca tek kişilik yataklarda örtü görevi görebilmektedir.

Çift Kişilik Pike Takımları

Çift kişilik pikeler ve pike takımları çift kişilik yatak ölçüleri baz alınarak üretilen ürün gruplarıdır. İki kişinin rahatlıkla kullanabileceği şekilde tasarlanmıştır.

Pike Takımı Ölçüleri

Pike ölçüleri belirlenirken, yatak ölçüleri esas alınmaktadır. Ürün boyutlarının kullanılacak eşyaların ölçüleri ile uyumlu olması, ürünün kullanışlılığını artırmaktadır. Pike üretiminde de diğer tekstil ürünleri gibi standart ölçülere uyum önem taşımaktadır. Aynı zamanda üretimin hizmet zinciri açısından birbirini tamamlaması ürünün kalitesini yansıtır. Kullanım alanı ve amacının yanında kullanıcının da özellikleri dikkate alınarak (genç odası, bebek odası, tek veya çift kişilik gibi) ölçü hesaplamaları yapılır.Pikelerde istek ve ihtiyaç doğrultusunda iki tipte ölçü belirlenir.

  • Normal boy pikelerde, yatağın en ölçüsünden her iki yana 30 cm kadar sarkacak şekilde ölçü alınır.
  • Büyük boy pikelerde, yatağın en ve boy ölçüsüne yatağın yerden yüksekliği de hesap edilerek (yere kadar pike sarkacak şekilde) ölçü alınır.

Tek kişilik pike ölçüleri  normal boy 160*230, büyük boylarda 170*250, çift kişilik pike ölçüleri ise normal boy 200*230, büyük boylarda 240*260 olarak üretilmektedir. Bebek pikelerinde ölçüler 75*110 şeklinde belirlenmiştir.

Pike Seti Fiyatları

Kullanımı kolay çok amaçlı pikeler için geniş bir fiyat aralığıyla karşılaşmak da mümkündür. Kumaş özelliği bakımından kaliteli, pamuklu ranforce kumaşlardan üretilen pikeler kalitesi düşük kumaşlardan pahalı olabilmektedir. %100 pamuklu bir kumaştan pikeye sahip olmak sentetik karışımlı kumaşlardan üretilenlerden daha maliyetli olabilir. Bu nedenle tekstil piyasasında geniş fiyat aralıklarıyla karşılaşmak mümkündür. Pike takımı fiyatları tek pikelere göre daha pahalı olabilmektedir. Ayrıca setlerin içeriği de fiyatları arttıran sebeptir. Tam bir pike takımı ile nevresimli pike setleri arasında fiyat farklılığı görmek olasıdır. Kalın pike fiyatları da ince kumaştan üretilen pikelere göre farklılık göstermektedir. 

Görselliği açısından zengin olan işlemeli,nakışlı ve dantelli modeller de sade modellere göre yüksek fiyatlı olabilmektedir. Pike takımı dantel, işleme ve nakışlı modeller genellikle çeyizlerde kullanıldığından daha özel parçalar olarak kabul edilmektedir. Aynı düşünceyle lisanslı ürünlerde de fiyatlar farklılık göstermektedir. Eski model yani birkaç sezon önceki modelle en yeni pike modelleri arasında da fiyat farkı görmek kaçınılmazdır. En son pike takımı modelleri en yeni fiyatla piyasaya sürülmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.