Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Ekmeklik

Ekmeklik Fiyatları

Ekmek, Türk yemek kültürünün başta gelen unsurlarından biridir. Hemen hemen her öğünde bulunan ekmek sevilerek tüketilmektedir. Çeşitli tahıl unundan yapılan ekmeğin birçok çeşidi ve ayrıca tüketim şekli bulunmaktadır. Kepekli ekmek, organik ekmek, beyaz ekmek, tam buğdaylı ekmek gibi birçok ekmek türü bulunmaktadır. Bu ekmeklerin tercihi, kişinin zevkine ve sağlık durumuna göre değişiklik göstermektedir. Güncel araştırmalara göre dünya üzerinde en çok ekmek tüketen ülke Türkiye’dir.

Ekmeğin tüketimini kolaylaştıran yan aparatlar vardır. Bunlar ekmek bıçağı, ekmek kesme tahtası gibi ürünlerdir. Ekmek kesme tahtasında ekmek kesilir. Ekmek bıçağı ise tırtıksız, düz ve keskin olmalıdır. Bu işlemi fırınlardaki ya da marketlerdeki ekmek dilimleme makinesi de gerçekleştirilebilmektedir. 

Ekmeklik ise ekmekleri servis etme ve saklama aparatıdır. Ekmeklik, ekmeği servis etmek ve saklamak olmak üzere iki farklı amaçta üretilmektedir. Ekmeği servis etmek için üretilen ekmeklik daha çok tabak şeklinde olurken ekmeği saklamak için üretilen kapaklı bir dolap şeklinde ve korunaklı olur. Ekmeliklerin de birçok modeli vardır. Bu ekmeklik fiyatları üretim amacına, maddesine, şekline göre değişiklik göstermektedir. 

Ekmeklik Modelleri

Ekmeklik modelleri yani ekmek kabı çeşit açısında geniş bir skalaya sahiptir. Bunlar:

 • Ekmek sepeti: Ekmeğin servis edilmesi için kullanılan, çeşitli boyutları olan kaptır.

 • Ekmek kutusu: Bazen kapaklı bazen ise kapaksız olabilmektedir. Ekmek kutusu küçük boyutta ve taşınabilir ise hem ekmek servisi hem ekmek saklanmak için kullanılabilmektedir.

 • Ekmeklik dolap: Daha çok ekmek saklama kutusu olarak kullanılmaktadır. Ekmek dolabı fiyatları ise bu dolabın üretim maddesinin kalitesine, boyutuna ve modeline göre farklılık göstermektedir. Ekmeklik dolap ekmeğin konulabileceği bir bölgeye sahiptir.

 • Ahşap ekmeklik: Ahşaptan üretilen ekmeklik modelidir. Ahşap ekmeklik hem kap şeklinde hem dolap modellerinde olabilir. Özel tasarım, el yapımı ahşap ekmeklik modelleri ile de mutfak dekorasyonuna farklı bir hava katmak mümkündür.

 • Çekmeceli ekmeklik: Çekmeceli ekmeklik, çekmecenin ve ekmeklik bölümlerinin olduğu ekmeklik modelidir. Bu ekmeklik modeli ile aynı zamanda birçok erzak da yan bölüme depolanabilmektedir. Bu ekmeklik modeli, mutfak uygun ise tavsiye edilmektedir. Bu dolabın içerisine kuruyemiş, bakliyat, çay, kahve gibi birçok erzak konulabilmeltedir. Ürünlerin bu şekilde saklanması ürünlerin raf ömrünü korumaktadır.

 • Metal ekmeklik: Boyutuna, kapaklı ve kapaksız olmasına göre farklılık göstermektedir. Bu ürünlerle hem ekmek saklanabilir hem ekmek servis edilebilir. Bu ekmeklik modelinin kapağı bazen bambu olabilirken bazen metal olabilmektedir. Her ikisi de hem zararsız hem de şık bir tasarım sunmaktadır.

 • Hasır ekmek sepeti: Hasır ekmeklik hasırdan üretilen ve genellikle örme şeklinde olan hasır ekmek sepeti modelleridir. İçerisine bir bez sererek kullanılan bu modeller hem ekmeği saklamakta hem de içine dökülen kırıkların uzaklaştırılmasında da faydalı olmaktadır. Bu sepetlerin el işçiliği ile yapılan modelleri de bulunmaktadır. El işçiliği ile yapılanlar, biraz daha pahalı olabilir.

 • Bambu ekmeklik: Bambu ekmeklik modelleri, genellikle açmalı ve kapamalı kapak yapısına sahip olan ekmeklik modelidir. Bambudan üretildiği için sağlıklıdır. Ekmek direkt olarak temas hâlinde olunan bir besin olduğu için nerede saklandığı önemlidir.

 • Kapaklı ekmek sepeti: Kapaklı ekmek sepeti modelleri, çok fazla çeşitliliğe sahiptir. Küçük, orta, büyük gibi çeşitli boyutlara sahiptir. Bu ürünlerde hem ekmek saklanabilmektedir hem uygun boyutlarda olanlar ile ekmek servisi de yapılabilmektedir.

 • Mika ekmeklik: Mika ekmeklik modeli eskiden günümüze uygun fiyatlı olması sayesinde hasır sepetlerden sonra en sık kullanılan ekmeklik modelidir. Mikadan üretilen bu ekmeklerde hem ekmek saklanabilmekte hem servis yapılabilmektedir.

 • Bez ekmeklik: Bez ekmeklik kullanımı kolay bir ekmeklik türüdür. Bu ürünler hem satılır hem elle yapılabilir. Ekmeği sağlıklı bir şekilde korumaktadır.

 • Metal sepet: Metal sepet modellerinden olan bu ekmeklik türünde, içine bez ya da kâğıt havlu sererek ekmek servisi yapmak mümkündür.

 • Plastik ekmek kutusu: Plastik sağlıklı bir üretim maddesi olmadığı için genellikle önerilmemektedir. Öte yandan taşınabilir plastik ekmek sepetlerine içerisine uygun bez serildiği takdirde, özellikle piknik gibi etkinliklerde avantaj sağlamaktadır. Bu alanlarda bulunan haşerelerden ekmeği korurken aynı zamanda taze kalmasını da sağlamaktadır.

Ekmeklik Özellikleri

Ekmeklik genel olarak ekmeği saklamak ya da servis etmek için kullanılmaktadır. Aslında temel amaç, ekmeği taze tutmak ve ekmeğin bayatlamasını önlemektir. Saklama için kullanılan ekmeklikler, ekmeğin raf ömrünü uzatmaktadır. Ekmeklikler, ekmeği koruyabilecek tasarıma ve sağlıklı bir yapıya sahip olmalıdır. Ayrıca bazı ekmekliklerin seyahate uygun olarak taşınabilir ve hafif şekilde tasarlanması da ayrı bir avantaj sağlamaktadır.

Ekmekliğin Ölçüleri

Ekmeklik ölçüleri, kişinin ve ailenin ihtiyacına göre farklılık göstermektedir. Servis için seçilen ekmeklik daha küçük modelken diğerleri orta ve büyük boyutlarda tercih edilmektedir. Bu ailenin ya da kullanılan mekândaki kişi sayısına göre farklılık gösterir. 

Ekmeklik dolabı seçmeden önce ekmekliğin konumlanacağı alanın ölçüsü, sonra da ekmekliğin ölçüsü alınmalıdır. Çünkü dolaplar biraz büyük bir seçenek olduğu için ölçü alınmadığı takdirde tercih edilen alana sığmama sorunu yaşanabilir. Yeterli alan olduğu takdirde, ekmeklikler kullanışlı tasarımlara sahiptir. 

Ekmeklik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ekmeklik alırken ilk başta dikkat edilmesi gereken nokta, mutfak dekorasyonu ile uyum içerisinde olmasıdır. Bunun yanı sıra ekmekliğin üretim maddesi de önemlidir. Plastik ürünler sağlıklı olmamaktadır. 

Bambu, hasır ve ahşap gibi çeşitler sağlığa uygundur. Renk olarak birçok seçeneği bulunmaktadır. En çok tercih edileni ahşap olanlardır. Çünkü ahşap modeller, çoğu mutfak eşyası ile zaten uyum sağlayabilmektedir.

Bir diğer nokta olarak ise ekmeklik alırken hacmine dikkat edilebilir. Geniş aileler için ya da fazla ekmek kullananlar için geniş ekmeklik modelleri uygun olacaktır. Ekmeklikli mutfak dolapları modelleri de kullanışlılığı bakımından öne çıkmaktadır. Bunlar alınırken de mutfak ölçülerine dikkat edilmelidir. Bu dolaplar, geniş çekmeceleri ve alanları olduğu için diğer erzakları saklama konusunda da kullanışlılardır. Bunları alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, mutfak ile uyumudur.

Aynı zamanda kişinin kullanırken alacağı keyif de önemlidir. Bazı kişiler için mutfağa ait her eşyanın tasarımı hoş görünmelidir. Bu açıdan da alınacak ekmeklik kişinin zevkine uygun olmalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.