Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Sabun

İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Sabun Nedir?

Temizlik 7’den 70’e herkes için önemli bir kavram olmakta ve temizliğin sağlandığı ürünlerin başında da sabunlar gelmektedir. Sabun için uzun zincirli organik yağ asitlerinin Na ya da K tuzlarıdır tanımı yapılmaktadır. Sabunun temizleyici etkisi, içeriğinde yer alan hidrofobik kısmın yağ ve kir parçacıklarını sarabilme yeteneğine bağlanmaktadır. Kimyasal açıdan sabun için, yağ asitlerinin sodyum ya da potasyum tuzlarından oluşan bileşiklerdir vurgusu da yapılmaktadır. Bu bağlamda sabun baz özelliğinin bulunması kaynaklı deri ve kumaş benzeri yıkanan şeylerin yumuşamasına ve kirlerin çıkmasına destek vermektedir. 

İnsanların, uzun yıllar temizlik için kül veya bitki özleri gibi maddeler kullanmış olduğunun altı çizilse de sabunun hikâyesinin insanlık tarihi kadar geçmişe dayandığı da düşünülmektedir. Dünyanın kimi bölgelerinde, kalıntılar altında bulunan sabun kalıpları bu durumun ispatı neticesi taşımaktadır. Günümüz yaşamında olmazsa olmazlar arasında yerini alan sabunun piyasalarda hem kimyasal üretimleri hem de en doğal halleriyle el yapımı imalatı bilinmektedir. Bıttım sabunu gibi yöresel ve geleneksel sabunlardan, kükürtlü sabuna ve özel üretim ballı, limonlu sabuna kadar bin bir türlü hallerinin tüketiciler ile buluştuğu belirtilmektedir. 

Günde birçok kez ellerin titizlikler temizlenmesine olanak sağlayan sabun, en eski tarihe sahip tüketici ürün gamında bulunmaktadır. Modern sabun imalatı 19. Yüzyıllara kadar dayanmakta ve sonrasında da gelişim göstermektedir. Evlerde, işyerlerinde, okullarda, hastanelerde ve toplu kullanıma uygun lavabolarda bulunan sabunlar, bireylerin küçük yaşlarından itibaren hayatlarında yer almaktadır. Ciltteki kirleri temizlemede ve yıkayarak çıkarmada harika olan kaygan yapısı ile mümkün kılmaktadır.  Farklı kokulara, renklere ve biçimlere sahip olacak şekilde üretilen sabunlar günümüzde çok çeşitlilik göstermektedir. 

Katı sabun veya sıvı sabun olsun banyo ve mutfaklarda kolay kullanım sunmaktadır. Sıvı sabunların kendine ait pompalı şişelerde, katı sabunların da üstü delikli sabunluklarda muhafaza edilmesi gözlenmektedir. Sabunlar için hijyen sağlama amacı dışında kozmetik sektöründe losyon, krem, sprey ve ilaç yapımında da rol oynadığı söylenmektedir. Sabunun olumsuzluğu için de sert sularda zor köpürme tepkisi verdiğinden bahsedilmektedir. Köpürme görevini yerine getirmeyen sabunun etkisini göstermediği ve bunun sebebinin de sert suda bulunan magnezyumun ve kalsiyumun sabun ile etkileşmesi olduğu söylenmektedir. 

Katı Sabun Çeşitleri

Sabun çeşitleri denildiği zaman ilk akla gelenler kuru sabun ve sıvı sabun olmaktadır. Kirlerin çıkarılması dışında banyolarda dekoratif ürünü şeklinde de sepetlerin ve kâselerin içinde sergilenmektedir. Hasır sepet içindeki lavanta kokulu sabunların içinde gerçek lavanta tanelerinin olması ve mis kokusunu banyoya yayması birçok kişiyi mest etmektedir. Seramik el yapı kâselerde de minik meyve şeklindeki sabunlar görenlerde hayranlık uyandırmaktadır. Rengârenk ve güzel kokulu sabunlar sandal ağacından, bergamot aromasına, keçi sütlüden, defne sabununa, gül kokulusuna ve geleneksel, sağlıklı zeytinyağlı içeriğine kadar birçok ürün en iyi organik sabun hali ile kullanıcıların karşısına çıkmaktadır. 

Piyasalarda koku ve biçimleri dışında form ve işlevsellikleri ile de farklılık gösteren sabunlardan kaş sabunu yeni yeni tanınmaktadır. Kaş sabunu, tanınan el sabunlarından farklı olarak özel bir malzemeden elde edilmekte ve makyaj malzemesi sınıfında yer almaktadır. Kaşların bütün gün sabit kalmasına olanak sunan bu ürün, aynı zamanda kaşlarda tek tek taranmış etkisi yaratmaktadır. Kaş sabunu, kaşları sertleştirmeden şekillenmesini sağlamaktadır. Ayrıca sağlıklı ürün klasmanında yer alan nötr sabun da insan derisine benzer bir pH seviyesine sahip hipoalerjenik yapı göstermektedir. Uzmanlara göre nötr sabun cildi hassas kişilerin kullandığı sabun grubuna girmektedir. 

Banyo Sabunu

Banyo sabunu bireylerin vücudunda biriken ter ve kirleri söküp atmak için kullanılan önemli ve gerekli bir temizlik ürünü olarak her banyoda yer almaktadır.  Banyo sabunları doğal bitki yağlarından, çiçek ve bitki özlerinden bir de doğal esanslar kullanılarak üretilmektedir. Banyo sabunlarından cildi tahriş etmemesi, ciltten kızarıklar oluşturmaması ve cildi kurutmaması beklenmektedir. Her cilt tipine ve her yaş aralığına uygun kullanımlı olması için banyo sabunları kimyasal maddeler içermemektedir. Bu yüzden banyo sabunları elde edilirken pH dengesinin iyi ayarlanması gerektiği vurgulanmaktadır. Banyo sabunu seçimlerinde kullanıcıların kuru, karma ve yağlı cilt tipine göre ürün seçimi yapması da önerilmektedir. 

Banyo sabunu adı altında marketlerde farklı marka, içerik ve renkte bulunan ürünler kalıp sabun olarak da isimlendirilmektedir. Doğal banyo sabunları zeytinyağı, defne, gül, keçi sütü, lavanta, aloe vera, yeşil çay, salatalık, papatya gibi doğal bitki özlerinin çeşitli işlemlerden geçmesi neticesinde paketlenmektedir. Raflarda 1’li, 2’li ve 4’lü paketlerle müşterilere sunulan banyo sabunlarının en geleneksel hali de beyaz sabunlar olmaktadır. Eski hamam kültürünü hatırlatan hoş kokusu ile temizliğin simgesi haline gelmiş beyaz banyo sabunları, zamanımızda kendine has kokusu dışında yasemin ve diğer ferah kokuları da içermektedir. 

Katı El Sabunu

Katı yani sert sabun kullanımı sayesinde ve el temizliğinin sağlanması sonucunda, mikropların bulaşması ve hastalıkların yayılması önlenmektedir. Katı el sabunu ile hijyenin ilk adımı atılmış olmaktadır. Her gün dışarıdan, işten veya okuldan eve gelindiği zaman bireylerin ellerini iki defa üst üstte katı el sabunu ile yıkaması bireysel temizliğin ve kişisel bakımın temeli sağlanmaktadır. Sabun çeşitleri içinde hikâyesi en uzun olan katı el sabunu, paket ürünü olması yanında günümüzde evlerde de üretimi kolay bir şekilde yapılmaktadır. Katı el sabunlarının satın alınması esnasında kokusu kadar içerikleri de bilinçli tüketiciler tarafından incelenmektedir. 

Marketlerde renkli renkli ve farklı formlarda bulunan katı el sabunları, banyolarda kullanıldığı zaman mis kokusunu yaymakta ve suyun altına girmesi ile elleri köpük köpük yıkamaktadır. İyi değerlere sahip katı el sabunlarının işlemlerden sonra elleri kurutmaması beklenmektedir. Bütün buların yanında katı el sabunlarını kullandıktan sonra uygun koşullarda muhafaza etmek de önemli bir not olarak alınmaktadır. Katı sabunlar su ile temas ettiği müddetçe yumuşamakta ve erimektedir. Bunun için banyolarda altı delikli veya ızgara modeli katı el sabunu koyma aparatları iyi iş çıkartmaktadır.   

Katı Sabun Fiyatları

Sabun fiyatları içinde katı el sabunu fiyatları incelendiğinde her bütçeye uygun seçeneklerin yer alması müşterileri memnun etmektedir. Sabun markaları arasından “en iyi sabun” sorgulaması yapıldığı zaman birçok markanın farklı esans ve içeriklere sahip yüzlerce seçeneğine ulaşılmakta ve çıkan sonuçlara göre de fiyat araştırması yapılmaktadır. Kalıp sabun fiyatları ayrıca modellerin boyutlarına ve çoklu paketlerde satılmalarına göre de değişmektedir. Ayrıca banyo sabunu fiyatları hakkında indirim ve kampanya süreçleri hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kullanıcılar da marketleri ve e-ticaret sitelerini takip etmektedir. 

Katı sabun fiyatlarının toplu kullanım olan yerlerde daha çok önem kazanmasından dolayı, toptan sabun fiyatları için de araştırmalar yapılmaktadır. Ucuz toptan sabun sonuçlarına ulaşmak isteyen kişiler ayrıca sağlık açısından sabunların içeriğine de dikkat etmektedir. Böylece fiyat ve ürün performans dengesinin katı sabunları da kapsıyor olması unutulmamaktadır. Paketlerin içerisinde bulunan katı sabunların âdeti kadar gramajı da tüketicilerin dikkatini çekmektedir. Müşteriler ufak bir araştırma sonucunda kaliteli, sağlıklı içeriğe sahip, pH dengesi ile gramajı yerinde ve uygun fiyatlı katı sabunlara ulaşmaktadır. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.