Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Kesme Tahtası

Kesme Tahtası Modelleri

Evde yapılan yemeklerin en önemli yardımcıları mutfak ekipmanları olmaktadır. Kesme tahtası da bu ekipmanların başında gelmektedir. Çünkü yemek yapmak için önce tencere ve yemek malzemeleri ve hemen ardından doğrama tahtası mutfak tezgâhı üzerine çıkmaktadır. Kesim tahtası genel olarak herkesin kullandığı, mutfakların vazgeçilmezi olarak adlandırılan bir aparat olmakla beraber, çoğu kişi tarafından farklı model seçenekleri sayesinde dekoratif bir obje niteliği de taşımaktadır. Çok fazla çeşit ve modelde üretilmekte olan kesme tahtaları, tek bir amaçtan daha fazlasına da hizmet etmektedir. Kesme tahtası modelleri incelendiğinde bambu kesme tahtası, cam kesme tahtası, ahşap kesme tahtası, kesme tahtası plastik, silikon ve ayaklı olarak belirtilen çeşitleri bulunmaktadır. 

Kesme tahtaları mutfaklarda hep el altında olunması istenen ürünlerin başında gelmektedir. Çünkü sebze ve et doğrama tahtası lezzetli ve sağlıklı yemeklerin hazırlanmasında bire bir olmaktadır. Ayrıca uzmanlar hijyen açısından mutfakta et kesme tahtası ile salata tahtası ayrı olması konusuna önem verilmesini vurgulamaktadır ve çiğ et doğramak için kullanılan et kesme tahtası üzerinde başka gıdaların temas etmesi önerilmemektedir. Kesme tahtası modelleri arasında bulunan bir diğer seçenekte kesme tahtası seti olmaktadır. Genelde küçük, orta ve büyük boy alternatifleri ile mağazalarda bulunan bu setler siyah üzerine beyaz mermer desenleri veya tam tersi olarak beyaz üzerine siyah-gri mermer desenli ya da yuvarlak hatlı bambu tasarımları veya farklı renk olanakları ile müşterileri memnun etmektedir. 

İhtiyaca göre farklı tarzlarda üretilen kesme tahtası modelleri içinde yer alan büyük kesme tahtası doğrama işlerinde kullanılırken, orta ve küçük boy tahtalar ise sunum aracı görevini görmektedir. Özellikle bambu kesme tahtası şık sunumlar oluşturabilmeye yardımcı olan mutfak eşyalarının başında gelmektedir. Yemek davetlerinde ana menü öncesi aperatif yemekler sunmak için tercih edildiği gibi çaya gelen misafirlere alışılagelmiş sunum tabakları dışında ikramlıkların servisinde de ön plana çıkmaktadır. Bütün bunlar yanında mutfaklarda ayrı yere sahip olan ve ilk göze çarpanlar arasında bulunan tezgâh üstü tahta da hem havalı görüntüleri hem de yemek yapımına verdiği destekleri ile de bilinmektedir. Büyük doğrama tahtası diye de adlandırılan bu modeller özel ve akışkan olmayan sebzeleri, sıvı şekilde sunumu gerçekleşecek olan gıdaları, tüm ana yemek çeşitleri kare ve de dikdörtgen modelleri üzerinde rahatça hazırlanmaktadır. 

Cam Doğrama Tahtası

Cam kesme tahtası modelleri son dönemlerde özellikle modern mutfak anlayışına sahip birçok kişinin seçimleri arasında yer almaktadır. Kırılma ve hasara karşı dayanıklı temperli camdan imalatları yapılan cam kesme tahtaları en sağlıklı mutfak ürünleri arasında da yer almayı başarmaktadır. Farklı renk ve desen avantajları ile mutfakların zevkli dekorasyonlarına uyum sağlayan cam doğrama tahtaları ayrıca bulaşık makinesinde temizlenme özelliğine de sahip olmaktadır. Kesme tahtalarının hemen hemen her gün kullanıldığı düşünüldüğünde de bu büyük bir avantaj yaratmaktadır. 

Kolay temizlenen estetik tasarımlı ve kullanışlı modellerden oluşan cam kesme tablalarının kullanımının da gayet güvenliği olduğu uzmanlarca da vurgulanmaktadır. Mutfaklarda tarz yatana hijyenik bir ürün kullanmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında cam kesme tahtaları yer almaktadır. Cam kesme tahtaları ısıya dayanıklı yüzey ve kayma yapmayan silikon ayak özelliğine sahip olmakta ve de leke, kir tutmama artısını da kullanıcısına yaşatmaktadır. Gıda temasına uygun üretilen cam doğra tahtaları kanserojen madde içermemenin yanında bakteri üretiminin de önüne geçmektedir. Ergonomik formları yuvarlak, kare, dikdörtgen, saplı veya sapsız seçenekleri ile de tercih imkânı yaratmaktadır. Bütün bunlar yanında düz gri, siyah, mor, yeşil, sarı, düz cam, beyaz, pembe, yeşil ve de gold renklerinin en güzel şekilde cam doğrama tahtalarına yansıtıldığı fark edilmektedir. 

Cam doğrama tahtalarının kolay hijyen sağlanması ve renkli olması mutfaklarda genelde birden fazla adetinin olmasına ortam hazırlamaktadır. Çünkü kırmızı renklerdeki cam doğrama tahtası ile kırmızı et, mavi renk olan ile balık ve deniz ürünleri, sarı tahta ile çiğ kümes hayvanları, kahverengin görevi pişmiş ürünler, yeşil cam kesme tahtası ile çiğ sebzeler ve beyaz cam tahta ile de unlu mamuller ve süt ürünlerinin kesimleri gerçekleştirilmektedir.  Beyaz üzerine çiçek motiflerinin, üç boyutlu geometrik şekillerinin, pop-art çizimlerinin, doğa manzaralarının, mermer, ebruli ve de dama desenlerinin veya ikonik hayvan figürlerinin bulunduğu cam doğrama tahtaları işleri bitip temizlendikten sonra dolap içlerine girmeden tezgâhlara dayatılmakta ve böylece bir tablo niteliği de taşımaktadır. 

Ahşap Kesme Tahtası

Sağlıklı kesme tahtası modelleri denildiğinde akla gelen bir diğer seçenek de ahşap kesme tahtaları olmaktadır. Bambu ya da kayın ağacından imalatları yapılan ahşap kesme tahtaları işlevselliği kadar ahşabın sıcak görüntüsü ile de kullanım memnuniyeti yaratmaktadır. Ayrıca son dönemlerde sıklıkla görülen bir diğer çeşitte zeytin ağacı ahşap kesme tahtası bambaşka görüntüsü ve şıklığı ile kesme tahtasından çok sunum aracı vazifesi görmektedir. Zeytin ağacının kendine has dokusu, ağacın içinde yer alan katmanları tahta yüzeyinde belirgin olması, parlak ve pürüzsüz yüzeyi ve formsuz yapısı ile bu ahşap kesme tahtaları görenlerde hayranlık yaratmaktadır. Genelde el yapımı olan bu tahtalar mutfak dekoruna uygun olarak tasarlanma imkânı da sunmakta ve askı kısımlarından farklı noktalara yerleştirilme olanağı da sağlamaktadır. 

Sağlam, kaliteli malzemelerden üretimi sağlanan ahşap kesme tahtaları uzun yıllar kullanılma imkânı da yaratmaktadır. Ahşap doğrama tahtalara iyi bir hijyen sağlanması durumunda bir başka yiyeceğe geçerek doğramaya devam edilme ortamı yaratmaktadır. Ahşap kesme tahtaları pürüzsüz yüzeyleri sayesinde tezgâhlar üzerinde görevlerini yerine getirirken mermerlerin çizilmesini ve kötü görünümlerin oluşmasını da önlemektedir. Ahşap kesme tahtası üzerinde kullanıcılar yiyecekleri rahatlıkla istedikleri boyutlarda kesmekte ve farklı şekiller oluşturmaktadır. 
Ekmek Kesme Tahtası

Ekmek tahtası mutfaklarda kare, dikdörtgen veya yuvarlak formları ile yer alırken şık bir dekorda oluşturmaktadır. Ekmek kesme tahtalarının üst kısımlarının ızgaralı ve alt kısımların hazneli olması büyük avantaj yaratmaktadır. Izgara üzerinde kesilen ekmeklerin kırıntıları alttaki hazneye düşmekte ve etrafın kırıntı olması önlenmektedir. Ayrıca ekmeklerin mermer veya başka bir eşya üzerinde kesilmesi onların çizilmesine neden olacağı için ekmek kesme tahtaları güzel işlere imzasını atmaktadır. Ekmek kesme tahtası modelleri incelendiğinde alt haznesi çekmeceli veya polikarbon seçeneklerinin yanı sıra tek kat düz ahşap ızgara seçenekleri de göze çarpmaktadır. 

Kesme Tahtası Fiyatları

Kullanıcılar yeni bir kesme tahtası almak istediklerinde ekmek tahtası fiyatları taramakta ve marka, model, materyal, özellikleri ve boyutlarının bu unsura etki ettiğini görmektedir. Çeyiz mağazalarında, züccaciye dükkânlarında ya da e-ticaret sitelerinde her bütçeye uygun kesme tahtasının bulunması müşterileri memnun etmektedir. Bilinen ve güvenilen markaların kesme tahtalarının fiyatları muadillerinden ayrılmaktadır. Markaların veya satış noktalarının, e-ticaret sitelerinin kampanyaları ve indirim fırsatları yakalandığı takdirde uygun fiyatlarla bu kesme tahtaları alınmaktadır. Örneğin karaca kesme tahtası gibi ürünlerin kaliteli, şık tasarımlı, sağlam yapılı olması ve uzun yıllar iş görme imkânı sunması sayesinde ürün fiyat ve kullanım performansı fark edilmekte, ayrıca kullanıcısı tarafından da değerlendirilmektedir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.