Sepetim

Etnik Tarz Giyim

Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
Seç ve Sepete Ekle
Görünüm :
İlgili kategoriye ait ürün bulunmamaktadır.

Etnik Giyim Nedir?

Etnik giyim son dönemlerde tekrar popüler hale gelmiş bir moda akımı olarak bilinmekte. Birçok kişi farklı kültür veya yörelere ait olan giyim tarzını benimsemiş durumda. Özellikle genç kuşak tarafından sıklıkla tercih edilen bohem tarz sadece şıklık sunmakla da kalmamaktadır. Aynı zamanda salaş ve rahat olması tercih edilme nedenleri arasında bulunmaktadır. Etnik otantik giyim ise bir ülkeye ya da belirli bir yöreye ait olan giyim şekli olarak tanımlanabilmektedir. Bu giyim tarzında ülkelerin ya da giyim tarzının sahip olduğu yörenin kültürel ve geleneksel özellikleri ön plandadır. Etnik elbise modelleri genel olarak yansıttığı kültüre ya da yöreye ait sembolleri bünyesinde barındırır. Bu semboller günümüz modasında bulunan semboller ya da tasarım çeşitleriyle bir araya getirilerek hem günümüz modernizmini hem de geçmiş gelenekleri yansıtan tasarımlar ortaya koyulur. Özellikle bluz, ceket veya tişört gibi ürünlerde otantik giyim modelleri sıklıkla kullanılmaktadır. Her ne kadar geçmiş dönemlerin modasının günümüzde geçerli olmadığı algısı pek çok insan tarafından kabul olsa da dikkatli bakıldığında teknoloji ne kadar gelişse de özellikle moda sektöründe geçmişe dönüş yaşandığı kolaylıkla görülebilmektedir. Bilhassa sokak stilinde etnik giyim tarzına rastlamak oldukça mümkündür. Bir anlamda rahatlığın ve salaş tarzında göstergesi olması nedeniyle sokak stiline düşkün olan gençler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. 

Etnik Giyim Modelleri

Etnik giyim tarzında çok farklı kombin çeşitleri yapılabilir. Bu açıdan bakıldığında kombin konusunda sorun yaşayan kişiler açısından da oldukça büyük avantaj sağladığını belirtmek gerekiyor. Şatafattan uzak bir görüntü sunuyor olması nedeniyle de sıklıkla tercih edilmektedir. Bu nedenle bir anlamda rahatlığın ve sadeliğin göstergesi olarak da kabul görmektedir. Etnik kıyafetler bol bir yapıya sahiptir. Genellikle siyah, beyaz, kahverengi ve mavi gibi renkler tercih edilir. Her ne kadar karamsar bir görüntü sunacağı düşünülse de oldukça enerjik ve cıvıl cıvıl bir görüntü sağlamak da mümkündür. Bilhassa çeşitli takılarla kombin yapıldığında istenilen tarz rahatlıkla elde edilebilmektedir. Öte yandan dünya üzerinde her kültürün veya her ülkenin sahip olduğu etnik kökenler nedeniyle farklı çeşit kıyafetler bulmak da mümkündür. Bu açıdan incelendiğinde farklı model veya çeşitte kıyafet bulma kolaylığı da sağlamaktadır. Sanıldığının aksine sadece sokak kültüründe değil aynı zamanda iş hayatında da kullanımı mümkündür. Bilhassa etnik giyim kadın bireyler tarafından iş hayatında ve sosyal hayatta sıklıkla tercih edilmektedir. Yüksek topuklular ya da rahatsız edici dar kıyafetler yerine az topuklu rahat ayakkabı modelleri ya da bol bluz veya gömlekler kullanılmaktadır. Genellikle koyu renkli kumaşlardan üretiliyor olmaları nedeniyle de iş hayatına rahatlıkla uyarlanabilmektedir. Son dönemlerde ortaya çıkan minimalizm modasına da uygun olduğu söylenebilir. Bunun temel sebebi bohem kıyafetler ele alındığında az kıyafetle birden fazla kombin yapmaya elverişli olmalarıdır. 

Etnik Elbiseler

Bohem tarz giyim her yaştan ve her cinsiyetten insana uygun giysileri bünyesinde barındırır. Hem erkek hem de kadın bireyler rahatlıkla birkaç parça kıyafetle etnik esintiler yaratabilir. Özellikle Afrika ve Asya tarzı yerli kültürlerin giyim modelleri bu açıdan pek çok kişiye öncüdür. Afrika yöresinin koyu ama bir o kadar da rengarenk giyim tarzıyla bilhassa yaz aylarında hem enerjik hem de salaş bir görüntü elde etmek mümkündür. Otantik kıyafetler her ne kadar genellikle kadınlar tarafından tercih ediliyor olsa da erkek tüketiciler tarafında da son dönemlerde rağbet görmeye başlamıştır. Özellikle genç kuşak bohem erkek giyim modasını yakından takip etmekte ve günümüz modasının zorladığı standart giyim tarzından uzaklaşmaktadır. Bunun temel sebepleri arasında her ne kadar sunduğu şık ve ilgi çekici görüntü gelse de aynı zamanda rahatlık sağlıyor olması da önemli bir etken olarak kabul edilmektedir. Günümüz modasında üretilen pek çok kıyafet çeşidi dar, vücudu sıkan ve hava aldırmayan bir yapıya sahiptir. Bu durum konforu engellediği gibi vücut sağlığı üzerinde de kötü bir etkiye neden olmaktadır. Ancak bohem giyim modellerinde bu durum söz konusu değildir. Dar tasarımlar ya da rahatsız edici kumaşlar yerine daha salaş, vücudun hava almasına izin veren kumaşlar ve konfor sağlayan tasarımlar tercih edilmektedir. 

Yazlık Etnik Kıyafetler

Yaz ayları bohem giyim tarzının en fazla tercih edildiği dönemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Kışlık otantik elbise modelleri ile karşılaştırıldığında daha fazla seçenek bulmak mümkündür. Bunun ana nedenleri arasında etnik giyim tarzının kökenlerinin mevsimlerin genellikle daha sıcak olduğu Afrika kültüründen gelmesinden kaynaklanmaktadır. Yaz aylarının bunaltıcı ve boğucu etkisini en aza indirmek için tasarlanan bu elbise çeşitleri üstün konfor ve yüksek ferahlık hissi sunar. Bu elbise çeşidinde tercih edilen kumaşlar genellikle daha ince ve pamuklu bir yapıya sahiptir. Hareket kabiliyetini kısıtlamayan tasarımları sayesinde yaz aylarında vücudunuzun yorulmasını engeller. Öte yandan etnik giyim tarzında kullanılan kumaş çeşitleri standart kumaşlara oranla daha doğa dostu malzemelerden üretilmektedir. Bu durum daha çok bohem tarz ile birlikte gelen kültürden kaynaklansa da son dönemlerde tüketici isteklerinin bu yöne evrilmiş olması da önemli bir unsurdur. Etnik giyim tarzında üretilecek olan ürünlerde kullanılan kumaşlar genellikle pamuklu şekilde üretilmektedir. Pamuklu ürünler standart elyaf ya da polyester ürünlerle karşılaştırıldığında terleme problemini en aza indirger. Öte yandan daha hijyenik bir yapıya sahip olduklarını söylemek mümkündür. Bilhassa astım gibi solunum yolu rahatsızlıklarına sahip olan kişiler için oldukça uygun kıyafet çeşitleri bulmak mümkündür. Bu nedenle yazlık otantik elbiseler satın alınırken pamuklu veya doğa dostu kumaşlardan üretilmelerine de dikkat etmek gerekmektedir. 

Etnik Tarz Giyim Fiyatları

Pamuklu otantik elbiseler önceki başlıklarda da belirtildiği gibi salaş, konforlu ve rahat bir giyim keyfi sunar. Ek olarak üretildiği kumaşlar daha doğa dostudur ve vücut sağlığını korumak açısından da oldukça faydalıdır. Pek çok kişi bu ve benzeri özellikleri nedeniyle otantik elbise modelleri üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu tarzı yeni benimsemeyi düşünen pek çok kişi ise etnik elbise çeşitlerinin fiyatlarını merak etmektedir. Pek çok kişi son dönemlerde oldukça popüler bir tarz olması nedeniyle etnik elbise çeşitlerinin pahalı olduğu kanısındadır. Ancak standart giyim ürünleriyle karşılaştırıldıklarında daha uygun fiyatlı ve daha bütçe dostu olduklarını söylemek mümkündür. Bunun temel nedeni salaş yapıları nedeniyle tasarlanmaları ve dikilmelerinin standart elbise modellerine oranla daha kolay olmasından kaynaklanmaktadır. Bohem tarz konusunda öncü olan firmalar ise hem uygun fiyatlı hem de göz alıcı tasarımlarla tüketicinin isteklerini tam anlamıyla karşılamaktadır. Bilhassa yazgı otantik elbiseler konusunda tüketici istek ve ihtiyaçlarını ön planda tutarak göz alıcı, rahat ve şık tasarımlar gerçekleştirmektedir. Bohem tarz denilince en fazla tercih edilen elbise modelleri ise kırışık etnik giyim modelleridir. Kırışık ve salaş görüntüsüyle farklı bir görüntü sunan elbiselerin en avantajlı özelliği ise ütü derdini ortadan kaldırmasıdır. Bohem tarz kültürünü en fazla yansıtan giyim çeşitleri arasında yer alıyor olması bu tarzı hayat çizgisi olarak belirlemiş kişilerde tarafından da sıklıkla tercih edilmektedir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.