Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Şamdan

Toplam 7 ürün bulunmaktadır.

Şamdan Nedir?

Tarihçesi çok eski zamanlara dayanan şamdan, içine mum konulmak üzere tasarlanan dekoratif bir eşyadır. Mumların aydınlatma aracı olarak kullanıldığı zamanlarda şamdanlar oldukça önemli bir yere sahip olmuştur. Işığın daha iyi yansımasını sağlamakla birlikte, mumlar mum altlığı sayesinde çok daha uzun süre dayanmaktadır. Hepsinde de içine mum konularak onu devrilmeden tutacak bir ağızlık kısmı bulunmaktadır. Bu kısma şamdan mumu yerleştirilerek kullanılmaktadır.

Günümüzde sadece aksesuar ve dekoratif bir obje olarak kullanılan şamdanlar evlere şık ve estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Evin herhangi bir bölümüne konumlandırılan şamdanlar, göz alıcı ve şık bir görünüm sağlamaktadır. Şamdanlar çeşitlilik açısından oldukça fazla seçeneğe sahiptir. Birbirinden göz alıcı modellerde üretilen şamdanlar, yapım malzemeleri ile birbirinden farklılık göstermektedirler. Şamdanın yapılma malzemeleri topraktan, metalden, ahşaptan, fayanstan, demirden, camdan ve bakırdan olabilmektedir.

Şamdan Mumluk Modelleri

Elektrik ve ampulün icadına kadar şamdan insanlık tarihi için oldukça önemli eşyalar arasında yer almaktaydı. Ancak şamdan elektrik ve ampulün icadından sonra evlerde yerini bir aksesuar ürünü olarak almıştır. Bazen romantik davet masalarını süslerken bazen de evlerde kişinin tarzını yansıtmak için kullandığı önemli bir dekorasyon parçası olmaktadır. Şamdan mumluk modelleri salonda, yemek odalarında, balkonda veya bahçede kullanılarak ortamın atmosferini değiştirmekte ve şıklık katmaktadır.

Şamdan ve mumluk çeşitleri son derece geniş bir ürün yelpazesi içermektedir. Farklı tarzlardaki mumluk ve şamdan modellerinden seçerken kullanılacak alandaki ana hatlar ve ortamın tarzı göz önünde bulundurularak bir şamdan mumluk modeli seçilmelidir. Klasik tarz sevenler için uzun mumlar için tasarlanan klasik şamdanlar oldukça idealdir. Yemek masası, vitrin gibi alanlarda değerlendirilebilecek mumluk şamdanlar ortama şıklık katmaktadır. Ahşap malzemeden üretilen ahşap şamdan modelleri ise daha bohem bir tarzı yansıtmaktadır.

Seramik şamdanlar modern tarzı yansıtırken, renkli olan modelleriyle de farklı bir tarz yakalamak mümkündür. Bakır malzemeden üretilmiş şamdanlar ise hem günümüze uyarlanmış olup hem de eskiyi hatırlatan dokunuşlarıyla nostaljik bir hava yakalamak isteyenlerin tercihi olmaktadır. Ayrıca günümüzde şamdan avizelerde oldukça ilgi gören ürünler arasında yer alır. 5 kollu şamdan avize modeli, 7 kollu şamdan avize modeli en çok tercih edilen şamdan avize modelleri arasında yer almaktadır.

3’lü Şamdan Mumluk

Mumların aydınlatma aracı olarak kullanıldığı zamanlardan bu yana her dönem farklı malzeme ve farklı modellerde üretilen şamdan modelleri bulunmaktadır. Mum ışığının düzgün yansımasını ve daha uzun süre dayanmasını sağlayan şamdanlar günümüzde dekoratif olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Farklı çeşitlerde bulunan şamdanlardan 3’lü şamdan mumluk modelleri sade ve şık tasarımı ile kullanıcılar en çok tercih ettiği modeller arasında yer almaktadır. Her zevke hitap eden modelleriyle 3’lü şamdanlar oldukça ilgi görmektedir. Örneğin antika seven kullanıcılar için gümüş ve altından üretilen 3’lü şamdan mumluk modelleri bulunmaktadır.

Hem dekoratif olarak hemde mumun sabit kalması için kullanılan plastik şamdan, metal mumluk, vintage şamdan, mermer şamdan gibi 3’lü şamdanlar bulunmaktadır. Yemek masalarında özellikle davetler için şık sofralar hazırlandığında, yemek masası şamdan modellerinden en çok ayaklı şamdan modeli tercih edilmektedir. Ayaklı masa şamdanı üç kollu olan modellerinden beyaz şamdan, cam şamdan, pirinç şamdan, gold şamdan ve 3’lü kristal şamdan davet sofralarında oldukça şık ve göz alıcı bir görünüm sunmaktadır. Uzun şamdan modelleri de yemek masalarında estetik görünüm için oldukça iddialı modeller arasında yer alır.

5’li Şamdan Mumluk 

Mumluk ve şamdan modelleri özellikle yemek masalarında dekora ciddi anlamda katkı sağlamaktadır. Ayrıca farklı mum tasarımları ile bu şık görünüm daha çok desteklenebilir. Aynı anda birbirinden farklı 5 farklı mum ile kullanılabilen 5’li şamdan modeli ihtişamlı bir görünüme sahiptir. Büyük boy şamdanlardan olan beşli şamdan modeli, antika şamdan modelleri arasında da yer almaktadır. Sadece yemek masalarında değil dekoratif salon aksesuarları olarak ya da evin farklı bir bölümünde de süs olarak kullanılmaktadır. 

Şamdan mumluk seçeneği özel davetlerde, düğünlerde yada etkinliklerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Büyük organizasyonlarda da 5’li şamdan modeli oldukça fazla tercih edilmektedir. Seçilecek şamdan modeline göre mum seçmekte oldukça önemli bir detaydır. Otantik ve desenli şamdan mumluk tercih edildiğinde sade mum tercih ederken, tek renk sade şamdanlar için renkli mumlar tercih edilebilir. Örneğin 5’li kırmızı şamdan için beyaz mumlar oldukça hoş bir görünüm sağlamaktadır.

Şamdan Renkleri

Mumluk-şamdan modelleri tercih edilirken seçim yapmak bir hayli zor olabilmektedir. Oldukça farklı şekillerde ve renklerde şamdan mumluk modelleri tüketicinin beğenisine sunulmaktadır. Şekil, stil ve renk seçimine karar verilirken mekanın estetiğine göre karar verilmektedir. Şamdan malzemeleri birbirinden oldukça farklı içeriklerde üretilmektedir. 3 kollu şamdan, ayaklı mumluk, cam mumluk, ikili şamdan, kulplu şamdan, tekli şamdan ..gibi çeşitleri piyasada oldukça fazla bulunmaktadır.

Cami şamdan modelleri de camileri adeta süsleyen dekoratif ürünler arasında yer almaktadır. Genellikle mihrabın iki tarafına konulan şamdanlar görsel ziyafet sunmaktadır. 9 kollu şamdan modelleri göz doldurucu ebatlarda olduğu için genellikle cami, düğün mekanları ve etkinlik alanlarında sıklıkla tercih edilen bir modeldir. Duvar şamdan modelleri de zarif ve estetik duruşlarıyla evlerde, otellerde, restoranlarda kullanılarak ortama hoş bir ambiyans katmaktadır. İsimli mumluklarda son zamanlarda oldukça yaygınlaşmıştır. Genellikle romantik ortam oluşturmak için nişan-söz gibi davetlerde kullanılmaktadır. Bir başka dekoratif mumluk modellerinden olan hasır mumluk modelleri de farklı ebatlardaki türleri ile balkon, teras ve bahçelerde kullanılmaktadır.

Şamdan modelleri birbirinden farklı birçok renk seçeneğiyle çeşitlilik sunmaktadır. Her ortama uyacak bir şamdan rengi ve modeli bulmak oldukça kolaydır. Yeşil şamdan, siyah şamdan, gold mumluk, gümüş rengi mumluk ve bakır şamdanlar şamdan renklerinden sadece birkaç tanesidir. Dekoratif şamdanlar klasik ve spor modellerde olmaktadır. Klasik bir şamdan modeli tercih ederken genellikle gold rengi şamdan, gümüş rengi şamdan, şeffaf cam şamdan ve bakır şamdanlar tercih edilmektedir. Spor şamdanlık alırken de daha çok mermer, seramik ve ahşaptan olan modeller seçilmektedir.

Şamdan Fiyatları

Şamdan fiyatlarını etkileyen en büyük etkenlerden bir tanesi materyal ve ebatı olmaktadır. Örneğin gümüş şamdan modelleri diğer bütün materyallere nazaran daha pahalı olabilmektedir. Bu gümüş şamdan modelleri ince işçiliğe ve paslanmaz özelliğe sahiptirler. Ayrıca şamdan modeli ne kadar antika ise fiyat doğru oranda yükselmektedir. Şamdanın tekli ve kollu olan modelleri de fiyat açısından farklılık göstermektedir. Örneğin yedi kollu şamdan modeli tekli bir şamdana göre daha uygun fiyatlarda satışa sunulmaktadır. Şamdan setleri de tekli olan şamdanlara göre daha yüksek fiyatlarda olabilmektedir. 

Metal, mermer ve ahşap gibi materyallerden yapılmış şamdan mumluk modelleri daha uygun fiyatlarda olmaktadır. Bütçeye ve zevke göre tercih edilen mumluk ve şamdan modelleri seçilirken öncelikle kullanıcının zevkini belirlemesinde fayda vardır. Kullanıcı tarafından beğenilen bir şamdan modeli pahalı bulunduğu takdirde mum haznesi sayısında azaltma yaparak fiyatta düşüş sağlanabilmektedir. Her zevke hitap edecek şamdan ve mumluk modelleri tercih edilirken fiyat performans dengesi değerlendirilerek güzel bir seçim yapmak mümkündür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.