Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Tuzluk

Toplam 34 ürün bulunmaktadır.

Tuzluk Fiyatları

Yemek yapma ve yemek yeme insanların doğal ihtiyaçlarından biridir. Bazı kişiler mutfakta zaman geçirmekten ve yemek yapmaktan çok hoşlanır. Yapılan yemeklerin lezzeti tüketen kişiler için önemlidir. Yemek yaparken malzemelerin oranlarının doğru kullanımı yemeğin lezzetini etkileyen faktörlerdendir. Yemeğin daha lezzetli olması için tuz ve baharat kullanımına dikkat edilmelidir. Tuz ve baharat konusunda eksik olan yemeklerin tadı da aynı şekilde eksik olur. 

Tuz ve baharat kullanımının yoğunluğu kişilerin damak tadına göre değişir. Yemeğin tuzu birine göre tamken diğerine göre eksik olabilir. Bu nedenle sofrada ekstradan tuzluk ve biberlik bulundurmak gerekir. Böylece kişiler yemeğe istedikleri oranda tuz veya baharat ekleyebilirler. Tuzluk fiyatları geniş alana sahiptir. Bunun nedeni fazla model aralığına sahip olmasıdır. 

Tuzluk fiyatlarını etkileyen en önemli faktör tuzluğun yapımında kullanılan ham maddedir. Maddelerin fiyatları birbirinden farklıdır. Plastik madde daha ucuzken porselen madde daha yüksektir. Bundan kaynaklı porselen veya cam tuzlukların fiyatı plastik tuzluklara göre daha yüksektir. Ahşap ürünler son zamanlar kullanımı artan ürünler arasındadır. Tuzluklar da ahşaptan üretilmeye başlamıştır. 

Ahşaptan üretilen tuzlukların fiyatları diğer tuzluklardan farklıdır. Tuzluk alımı yapılan firmanın marka değeri de tuzluk fiyatını etkileyen en önemli etkendir. Bazı firmaların isimleri tanınmış ve popülerdir. Bu firmalar genellikle kaliteli ve şık ürünler üretirler. Bu markalardan alınan tuzlukların fiyatı diğerlerine göre pahalı olur.

Tuzluk Çeşitleri Nelerdir?

Tuzluk çeşitleri farklı tasarımlara sahiptir. Tuzluk yapımında kullanılan birçok madde bulunur. Her maddenin kendine özgü özellikleri vardır. Tuzluk tarzlarının kullanılacağı sofralar da farklıdır. Porselen tuzluk daha çok şık sofralar da kullanılırken cam veya plastik tuzluklar daha çok günlük hayatta tercih edilir. Tuzluk genellikle tek başına değil yanında biberliklerle birlikte satılırlar. Bunlara tuzluk seti adı verilir. Bazı tuzluk çeşitleri şöyledir:

  • Tuzluk biberlik: Tuzluğun yanında bir veya birkaç tane biberlik bulunur. Genelde birlikte stant üzerinde dururlar.
  • Değirmen tuzluk: Değirmen tuzluklar tuzun kaya tuzu halindeki halini ince tuz haline getirir. Bunu kişi tuzluğun alt kısmını çevirerek yapar. Bu çevirmede tuzlar kırılır ve küçük parçalara ayrılır. Bazı değirmen tuzluklar pillidir. Kişinin çevirmesine gerek kalmadan değirmen kendi öğütme yapar.
  • Tuzluk karabiberlik: Tuz ve karabiber yemeklere ekstra kullanılan iki üründür, bu nedenle ikisi birlikte satılır. Genelde ortasından bi tutma kolu olan stantta dururlar.
  • Tuzluk takımı: Sadece tuzluk değil, yağdanlık ve sirkelik gibi de ürünlerin bir arada bulunduğu ürünlere verilen isimdir.
  • Cam tuzluk: Cam tuzluklar içerisinde ki tuz miktarını gösteren şeffaf yapıya sahiptirler. Camın sağlıklı olması açısından günlük hayatta sıkça tercih edilirler.
  • Ahşap tuzluk: Son dönemlerde moda olan ahşap tuzluklara da yansımıştır. Doğal ve sıcak bir görüntü veren ahşap tuzluklar kullanım açısından da sağlıklıdır.
  • Tuzluk baharatlık: Tuzluk ve diğer baharatlık modellerinin birlikte bulunduğu ürünlerdir. Tezgâh üzerine koymak için stant şeklinde olurlar ve genellikle sekizli olurlar.

Kişiler zevkleri ve tarzları doğrultusunda ihtiyaçları olan tuzluk modelini tercih edebilirler. Burada önemli olan bir konu da bütçedir. Kişiler bütçelerine uygun olan tuzlukların arasından seçim yapmalıdır. Bu şekilde ödeme konusunda sıkıntı yaşamazlar. İhtiyaç doğrultusunda ve doğru bir seçim yapıldığında kişi aldığı ürünü uzun süre boyunca kullanabilir. Bu şekilde maddi anlamda da avantajlı olur.

Tuzluk Özellikleri Nelerdir?

Tuzluklar, temel amaç olarak tuzun nem gibi dışarı faktörlerden korunmasını sağlarlar. Aynı zamanda yemeğe atılan tuzun kontrollü bir şekilde dökülmesinde yardımcı olurlar. Tuzluğa tuzu koyduktan sonra el değmeden hijyenik bir şekilde kişiler yemeklerine tuz atabilirler. Açıkta kalan tuz hava ve nem ile temas ettiğinde katılaşmaya başlar ve bu şekilde kullanım sağlamak zor olur. 

Aynı zamanda katılaşan tuz topak olur ve yemeğe atılması gereken ölçü ayarlanamaz. Genellikle tuzun hemen baharatların konulduğu baharatlıklar ve limon, yağ ile sirkenin konulduğu limonluk, yağlık ve sirkelik de yer alır. Tüm bu aparatların masada bulunması ihtiyaç halinde hızlıca ulaşılmasını sağlar.  Baharatlıkların da tuzluklar ile benzer bir fonksiyonu da baharatları korumasıdır. 

Baharatlar hava aldıklarında çok çabuk bozulup böceklenebilirler. Bundan kaynaklı saklama koşulları önemlidir. Tuzlukların yanında bulunan baharatlıklar hava almayan yapıdaki kavanozların içindedir. Salata için gerekli olan yağlık, sirkelik ve tuzluğun bir arada bulunması kişi için kolaylıktır. Tuzluklar uygun fiyatlı oldukları için herkesin evinde bulunurlar. Uygun fiyatlı olması herkesin evinde olması için de ayrı bir avantajdır.

Tuzluk Nasıl Temizlenir?

Mutfakta kullanılan her ürünün oldukça temiz olması gerekir. Mutfak, yemekleri pişirdiğimiz ve yediğimiz alandır. Bu alanın ve bu alanda kullanılan ürünlerin temiz olmaması kişilerde ciddi hastalıklara neden olabilir. Bu yüzden mutfakta kullanılan ürünlerin temizliğine dikkat edilmelidir. Tuzluklar çok sık kullanılan ve elden ele gezen ürünlerdir. 

Gün içerisinde birçok kişinin eli değebilir. Bütün insanlar aynı temizlik anlayışına sahip değildir. Bundan kaynaklı olarak tuzlukları sık sık temizlemek ve dezenfekte etmek gerekir. Tuzluklar ister makinede ister elde gönül rahatlığıyla yıkanabilir. Çok ağır kimyasal içeren temizleyiciler kullanmamak gerekir. Bu temizleyiciler hem yıkayan kişinin soluduğu havaya karıştığı için kişiye hem de tuzluğun yapımında kullanılan maddenin içine işlediği için tuza zarar verir. 

Bu nedenle tuzluğu ilk önce bulaşık deterjanıyla yıkadıktan daha sonra ise su-limon veya su-karbonat gibi doğal temizleyicilerin bulunduğu suda bir süre bekleterek dezenfekte işlemi yapılmalıdır. Yıkanan tuzluklar mutlaka kurulanmalıdır. İçinde nem kalan tuzluklar bu nemi tuza verebilir. Bu şekilde tuz zarar görerek topaklanır.

Tuzluk Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tuzluk alırken ilk önce bütçeye dikkat edilmelidir. Kişi bütçesine uygun bir tuzluk tercihi yapmalıdır. Bütçesine uygun tuzluk tercihi yapmamak kişide ödeme zorluğuna sebep olur. Tuzluk alımı yapmadan önce ihtiyaç olan tuzluk belirlenmelidir. Daha sonra kişi tuzluklar hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Kişinin bu konu hakkında bilgisi yoksa bilen kişilerden yardım alabilir. 

Kişinin ihtiyacı olan tuzluk belirlendikten sonra ihtiyaca en uygun tuzluk modeli seçimi yapılır. Bazı tuzluklar büyük bazı tuzluklar küçük olabilir. Kalabalık bir aileye küçük tuzluk almak tuzluktaki tuzun sürekli bitmesine sebep olur. Bu nedenle büyük saklama kabı tercih edilmelidir. Bu yüzden ihtiyaç doğrultusuna uygun tuzluk seçimi önemlidir. Seçilen tuzluk genel mutfak eşyalarıyla uyum sağlamalıdır. 

Tuzluklar genelde tezgâhın üzerinde kullanılan ürünler olduğu için diğer eşyalarla uyum sağlamaması hoş bir görüntü olmaz. Tuzluk tercihi yapılırken genelde cam ürünler tercih edilmelidir. Cam ürünler uzun ömürlü ve sağlıklıdır. Plastik ürünler bakteri üretmeye müsaittir. Aynı zamanda cam ürünler görsel olarak da güzel bir görüntüye sahiptir. 

Kişi tuzluk tercih yaparken zevkine ve kendine uygun tercih yapmalıdır. Kişinin zevkini uymayan ürün seçimi yapması ileride tekrar alım yapmasına neden olabilir. Bu durum da bütçe için olumsuz bir durumdur. Verilen unsurlara dikkat edildiğinde kullanışlı ve kişiye uygun bir tuzluk almak mümkündür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.