Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Baharatlık

Baharatlık Fiyatları

Baharatlıkların fiyatları her bir modeline ve çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Her bütçeye uygun baharatlık ve baharatlık takımı bulunmaktadır. Çok parçalı baharat takım fiyatları kalitesine ve göre belirlenmektedir. Düşük fiyatlara sahip baharat setleri genelde ikili setlerdir. Uygun fiyatlı baharat takımları gerçek fiyat performans ürünleridir. Yüksek parçalı baharat setleri, ihtiyaç duyulabilecek her ürünü tek bir sette birleştirilmiş halidir. Uygun fiyatlı baharatlık takımları genel olarak cam olanlardır. Porselen ve seramik baharat takımlar da kalitelerine göre farklı fiyatlandırılmaktadır. Ahşap baharatlık fiyatları ise genel anlamda eş değer fiyatlara sahip olmaktadır. 

Kaliteli ürün olarak baharatlık takımlarından biri de camdan üretilmiş olanlardır. Cam, sağlıklı olduğundan dolayı mutfakta her alanda olduğu gibi burada da sıklıkla kullanılmaktadır. Cam materyali, kanserojen madde içermemekte ve üretmemektedir. Camdan yapılan baharatlık modelleri hem sağlıklı hem de şeffaf olduğu için çoğunlukla bu modeller tercih edilmektedir. İçerisindeki ürünün görülebiliyor olması alıcıların tercih sebeplerinden bir tanesidir. Ancak cam baharatlıklar doğrudan güneş ışığı altında bulundurulmamalıdır. Baharatlar ışığa ve ısıya maruz kaldığında bozulma durumu meydana gelmektedir.

Baharatlık ve baharat takımlarının fiyatlandırılmasında en önemli etkenlerden biri de marka farklılığıdır. Farklı markalara ait ürünlerin yapılış aşamaları ve kullanılan malzemeler farklılık göstermektedir. Bu durum fiyat üzerinde de değişkenlik oluşturmaktadır.

Baharatlık Modelleri Nelerdir?

Baharatlık modellerine bakıldığı zaman pek çok çeşitle karşılaşmak mümkündür. Bu modeller; malzeme, ebat ve kapak özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Baharatlık modelleri malzemesine göre; porselen, seramik, cam, çelik, ahşap, bambu, metal, seramik, silikon olarak çeşitlendirilebilir. Porselen ve seramik modeller çoğunlukla büyük boy baharatlık ürünlerdir ve set halinde satılmaktadır. Bazı seramik ve porselen baharatlık modellerinin kapakları bambudan yapılmaktadır. Bambu kapaklı baharatlık modelleri kullanım alanlarında şık ve dekoratif görünüm sağlamaktadır. Seramik baharat takımı ve porselen baharatlıklar çoğunlukla beyaz renklere sahiptir.

Farklı tarzlarda üretilen ve farklı kalitelere sahip birçok baharatlık modelleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Standlı baharatlık
 • Üçlü baharatlık
 • Çelik baharat takımı
 • Kaşıklı baharatlık
 • Mıknatıslı baharatlık
 • Metal baharatlık
 • Askılı baharatlık
 • Gold baharat takımı 
 • Mermer desenli baharat takımı
 • Plastik baharatlık
 • Seramik baharat takımı
 • Masa üstü baharatlık
 • Vakumlu baharatlık
 • Prizma baharatlık
 • Katlı baharatlık 

Saklama kabı arasındaki porselen baharatlıklar, yağdanlıklar gibi uzun kullanım ömrüne sahip olmaktadır. Cam gibi malzemelere göre daha dayanıklı olan metal ürünlerden üretilen baharat takımı , çocuklu aileler için çok daha olmaktadır. Çelik modellerden oluşan baharat takımı, demirin işlenip çeliğe dönüştürülmesi ile meydana gelmektedir. Dayanıklı ve paslanmaz yapısı sayesinde uzun yıllar kullanıma elverişlidir. Doğal içerikli ürünler tercih edenler için ise ahşap modellerden oluşan baharat takımı bulunmaktadır. İnsan sağlığı açısından ahşap, tavsiye edilmekte ve uzun yıllar formunu koruyan ham maddeden oluşmaktadır. Bambu kullanılarak üretilen baharat modelleri de bu özelliklere sahiptir.

Şeffaf baharat takımı, sade ve şık bir görünüme sahiptir. Genellikle beyaz baharat takımı üretilmektedir. Kaliteli baharatlıkların üretildiği bir diğer malzeme ise bambudur. Bambu, antibakteriyel özellikleri ile bilinmektedir. Bakteri üremesini engelleyen bambu baharatlıklar, bozulmaya meyilli bir gıda maddesi olan baharatların uzun süre saklanması için çok uygundur.

Paslanmaz çelik, çelik kaplama ve çelik baharatlık modelleri, standlı baharatlık modelleri, katlı baharatlık modelleri gibi modeller değişik tasarımları ile bu ürünlere farklı hava katmaktadır. Kavanoz baharat modelleri, kolay ve geniş açılabilmeleri açısından kullanışlı olmaktadır ancak miktarı ayarlarken kullanıcıya zorluk çıkarması olağandır. Özellikle sadece serpmek veya az miktarda baharat eklemek istendiği takdirde bu modellerden ziyade daha iyi ayarlanabilen modeller tercih edilmelidir. Kapakta üç farklı delik bulunan baharatlık modelleri bu gibi durumlar için en uygun modellerdir

Baharatlıkların Özellikleri Nelerdir?

Baharatlık, mutfaklarda kullanılan, baharatların kolay saklanmasını ve kullanılmasını sağlayan bir eşyadır. Set halinde satılan takımların yanı sıra tuzluk, biberlik ve şekerlik gibi tekli baharatlıklar da bulunmaktadır. Baharatlık çeşitleri arasında kavanoz baharatına, vakumlu kapaklı baharatlık modellerine kadar pek çok model bulunmaktadır. 

Baharat, doğrudan ısı ve ışık almaması gereken bir üründür. Bu nedenle baharatlar kuru ve ışık almayan ortamlarda muhafaza edilmelidir. Baharat takımlarının nem oluşumuna engel olacak malzemelerden üretilmiş olması ve kuru bir ortamda saklanması önemli bir durumdur. Yemeklerin lezzetinde önemli derecede etkili olan baharatların sağlıklı ve güvenli saklanması çok önemlidir. Baharatlık takımları ısı ve ışığa doğrudan maruz kalan alanlarda değil, gıda saklama dolaplarında ayrı halde saklı tutulmalıdır.

Tezgahının üzerinde veya yemek masasında kullanılabilecek baharatlıklar aynı zamanda kullanıldığı ortama dekoratif açıdan da katkı sağlamaktadır. Baharatlık takımları yapıldığı malzemeye ve boyutlara göre farklılık göstermektedir. Baharat takımı porselen modeller, tat ve koku kalıntısı bırakmamakta ve yüzeyinde mikrop barındırmamaktadır. Ayrıca porselen, üzerindeki lekelerin kolayca çıkarılabilmesi açısından da büyük bir olanak sağlamaktadır. Porselen baharatlıklar, doğal kaynaklı hammaddelerden üretilmektedir. Mutfakta daha az yer kaplaması ve düzenli görünüme sahip bir mutfak olabilmesi için standlı baharat takımı modelleri tercih edilmektedir.

Baharatlıkların Ölçüleri Nelerdir?

Baharatlıkların ölçüleri kullanım alanlarına göre belirlenmelidir. Küçük bir mutfakta kullanılacak olan baharatlığın küçük boyutlarda ve sade modellerde olması yeterlidir. Kalabalık yemeklerin yapıldığı otel, restoran, lokanta gibi alanların mutfaklarında büyük boyutlara sahip katlı ya da çoklu, askılı veya standlı baharatlık modelleri tercih edilmelidir.

Dar alana sahip mutfakta kullanılacak baharatlık için yerden tasarruf etmek amacı ile  buna uygun olacak baharatlık modeli seçilmelidir. Baharatlık seçerken hem şıklığı, hem kalitesi hem de ölçüleri çok önemlidir. Alınan baharatlığın kullanışlı olması ısından uygun ölçülerde baharatlıklar temin etmek gerekmektedir.

Baharatlık Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Baharatlık seçerken göz önünde bulundurulması gereken birçok önemli etken bulunmaktadır. Kullanım alanı bu etkenlerin en başında gelmektedir. Standart bir ev mutfağında yemek pişirirken kullanmak için küçük baharatlık takımları tercih edilmesi yeterli olmaktadır. Restoran mutfağında kullanım için daha büyük baharatlık takımlar tercih etmek uygun olmaktadır

Nem tutmayan ve yer kaplamayan hafif metal masa üstü baharat takımları restoran masaları için çok daha kullanışlıdır. Restoran masaları için ikili veya üçlü baharat takımları da  ideal olmaktadır.

Baharat takımı seçerken dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da bu ürünlerin kullanım amacıdır. Günlük kullanım için kompakt ve pratik tasarımlara sahip baharatlıklar yeterli olmaktadır. Ancak depolama için kullanılacak takımların çok daha büyük ve dayanıklı olması önemlidir. Gıda maddelerinin uzun bir süre içinde kalacağı baharatlıkların sağlıklı malzemelerden yapılmış olması da çok önemli bir detaydır. Mutfak dolaplarında kalabalık görünümü engellemek adına yerden tasarruf sağlayan baharatlık tasarımları, birbirinin içerisine geçmeli modeller kullanımı da uygun olmaktadır. 

Tezgahta kullanılacak baharat takımları alınırken de mutfak dekorasyonu önemli etkenlerden biridir. Modern tasarımlar ile dizayn edilen mutfaklar da metal modeller tercih edilirken, klasik mutfaklar porselen veya seramik baharatlık modelleri tercih etmektedir. Bohem tarzda döşenmiş mutfaklarda ise ahşap tasarımlı baharatlıklar tercih sebepleri arasında yer almaktadır. Malzeme seçimi görsellik kadar sağlık için de önemli bir husustur. Baharatların doğru şekilde muhafaza edilmesine, hijyenik koşullarda kullanılmasına ve temizliğinin kolay olmasına olanak sağlayan baharatlık modelleri bu ürünleri satın alanlar  tarafından sıklıkla tercih etme sebebidir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.