Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Tavalar

Toplam 64 ürün bulunmaktadır.

Tava Fiyatları

Tavaların geniş kullanım alanı olduğundan dolayı birbirinden farklı pek çok modeli bulunmaktadır. Her tava modelinin farklı kullanım alanları vardır. Bu model değişimlerine göre de fiyatlar belirlenmektedir. Krep yapmak için temin edilecek krep tavaları ince yapısı gereği ile diğer tava modellerine göre farklı fiyata sahip olmaktadır. Granit tavalar ise doğal granitten üretilmektedir. Her boyutta ve şekilde üretilen bu tavalar birçok yemeğin pişirme işleminde kullanılmaktadır. Birçok işlemde kullanılan granit tavaların yanmaz kulpları, yapışmaz zemini, çizilmez yapısı gibi pek çok özelliği bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı fiyatı diğer tava modellerine göre daha fazla olmaktadır

Balık tava modeli sadece balık pişirirken kullanılmaktadır. 5 katmanlı yapıdan oluştuğu için de fiyat açısından biraz daha yüksek fiyatlı olmaktadır. Ayrıca çift taraflı çeşitleri de bulunan tavaların fiyatı da buna bağlı olarak değişmektedir. Sütlük, sosluk gibi daha küçük ebatlarda ki tavaların bir tek işlevi bulunması sebebi ile fiyatı daha az olmaktadır. Seramik tava, sac tava, döküm tava gibi daha pek çok çeşide sahip tavaların fiyatları işlevlerine ve tava yapımında kullanılan malzemelere göre değişmektedir. Fiyatlar da bu farklılıklara göre belirlenmektedir. Tavaları satın alırken özellikleri kadar fiyatları da önemli rol oynamaktadır.

Tava Modelleri Nelerdir?

Tava mutfakta en çok kullanılan üründür. Hemen hemen birçok yemeğin yapımında kullanılan tavalar, mutfağın en temel ürünleri arasında yer almaktadır. Yüksek sıcaklıkta en iyi performans sergileyen ürünlerden biri olan tavalar, özellikle kızartma gibi yemeklerin yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Tavayı taşırken ya da tavaya temas etmek gerektiği durumlarda, tavanın uzun sapı ile, çok ısınan gövdeden uzak ve güvenli bir şekilde kullanım sağlamaktadır. Tava sayesinde soteleme yapmak, yemek pişirmek, ısıtmak, kızartmak gibi pek çok  aşamayı gerçekleştirmek mümkündür.

Tavalar, kullanım alanlarına ve yapılacak yemeğe göre çeşitlilik göstermektedir. Evde kullanılan tavalar, profesyonel mutfaklarda daha farklı boyutlarda ve alanlarda kullanılabilmektedir. Tavada yapılan her yemeğin tadları bir olmamaktadır. Bunun sebebi, tavanın yapıldığı materyalin farklı olmasıdır. En basit hali ile tavalar;

 • Teflon tava, 
 • Wok tava, 
 • Demir döküm tava, 
 • Kızartma tavası, 
 • Krep tavası, 
 • Waffle tavası, 
 • Sac tava
 • Çelik tava,
 • Çift taraflı tava,
 • Sahan tava,
 • Kapaklı tava,
 • Elektrikli tava, 

gibi çeşitlere ayrılır.

Yemek pişirme yöntemlerine göre üretilen tava çeşitleri birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Son yıllarda kullanım açısından fazlasıyla yaygınlaşan granit tavalar sık sık yemek yapanlar tarafından fazlasıyla tercih edilmektedir. Yüksek ateşe dayanan tavanın yüzü kolay kolay çizilmez. Doğal granit maddesi kullanılarak üretilen bu tavalar mutfakta kesinlikle olması ve kullanılması gereken ürünler arasında yer almaktadır

Granit tavalar yemek hazırlarken fazla yağ kullanma problemini de ortadan kaldırmaktadır. Uzun ömürlü ve sağlığa zararı dokunmayan granit tavalar ısıya uzun süre dayanıklı olmaktadır. Bu özelliği sayesinde kavrulması gereken yemeklerin yapımında kullanılmaktadır. tabanın yapışmaz özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle ekstra bir pancake tavası ya da krep tavası bulundurmayı gerektirmez. 

Granit tavaların temizliği de oldukça kolay yapılmaktadır. Mutfakta sık kullanılan bir diğer tava çeşidi de wok tavalardır. Bu tavanın en büyük özelliği ısıyı hızlı ve eşit bir şekilde yayılmasıdır. Aynı zamanda pişirme sırasında ısıyı muhafaza etmektedir. Küçük tabanlı olması daha az yağ kullanılmasına yardımcı olmaktadır. Wok tavada yapılan yemeklerin kolaylıkla karıştırılma işlemi sağlanmaktadır. Wok tavaların bazı modellerinin iki kulplu şekilde tasarlanması tavanın tutulmasına da yardımcı olmaktadır. Derin kenarları sayesinde yemeklerin taşma ya da dökülme sorunu ortadan kalkar.

Tavaların Türlerine Göre Özellikleri Nedir?

Mutfaklarda en çok kullanılan tavalar teflon tava, wok tava ve demir döküm tava olanlarıdır. Yüksek ısıya dayanıklı bu tavalar, farklı çeşit yemekler için sıklıkla tercih edilir.Yağsız ya da az yağlı yemek pişirmek isteyenlerin tercih ettiği tava türü çoğunlukla teflon tavalar olmaktadır. Teflon tabanı sayesinde pişen yemekler tabana yapışmamakta ve kolayca tavadan ayrılmaktadır. Balık pişirmek için sıklıkla kullanılan çift taraflı tavalar, balıkların dengeli ve eşit bir şekilde pişirilmesini sağlamaktadır. Demir döküm tava çeşitleri ise ızgara ve benzeri yemeklerin yapımında kullanımı tercih edilmektedir. Bu tavalarda ve yüksek ateşte pişirilen etlerin çok daha iyi piştiği bilinmektedir.

Wok tavaların ise Asya mutfağında kullanımı daha yaygındır. Asya mutfak kültüründe birçok malzemenin karışımı ile hazırlanan yemekler, derin wok tava içerisinde birlikte harmanlanmakta ve başka bir şeye ihtiyaç duyulmadan pişirilmektedir. Krep tavası, waffle tavası gibi ürünler ise sadece krep ya da waffle yapımında kullanılmamakta aynı zamanda, yumurta pişirmek, ekmek kızartmak ya da herhangi bir yemeği ısıtmak için de kullanımı mümkündür.  Kapaklı tavaların, tava içerisinde pişen yiyeceğin ısı kaybetmemesi ve etrafa yağ sıçratmaması için kullanım amacı bulunurken; elektrikli tavalar, herhangi bir ocağa ihtiyaç duymadan tavada yemek pişirmeye olanak sağlamaktadır.

Tava Ölçüsü Nasıl Alınır?

Tava ölçümü yaparken çapının doğru ölçüsünü bulmak gerekmektedir. Tavanın çapı merkezden bir taraftan diğerine ölçülmektedir. Standart kızartma tavası boyutları 18 - 32 cm arasında değişmektedir. 18-20 cm boyutlara sahip tavalar yetişkin başına yemek pişirmek için üretilmektedir. Bu tür yemekler, az miktarda yiyeceği ısıtmak için sebzeleri, kızartılmış krepleri ve kızarmış yumurtaları söndürmek için üretilmiştir.

22-24 cm tavalar genellikle kızarmış et, sahanda yumurta veya patates için ideal ölçülerdir. 22 cm tavalar soslar için, yüksek tamponlu uygun tava çeşitlerindendir. Bir ya da en fazla iki kişi için yiyecekleri pişirmek ve ısıtmak işlemine uygun tasarlanmış bir çapa sahiptir. 

26-28 cm boyutlarına sahip tavalar, 3 ya da 4 kişilik yemek hazırlamak için uygun ölçülere sahiptir. 26 cm granit tavalarda çok miktarda yiyecek, kızartma veya kızartma sebze, et, lahana rulo veya köfte pişirmek mümkündür.

30-32 cm çapına sahip ürünlerin ana amacı pek çok kişiye yemek pişirebilmektir. Bu boyuttaki kızartma tavaları için 22.5 cm'ye kadar boyuta sahip bir ocak gözü uygundur. 32 cm dikdörtgen tavalarda her yemeği yapmak mümkündür.

İstenilen ölçülerde bir tava seçmek çok da zor olmamaktadır. Küçük çaplı (18-20 cm) tavalar, yiyecek veya fırında krep, omlet ya da börek ısıtmak için idealdir. Bunun dışında büyük bir grup ya da davet için yiyecekleri pişirmek ve ısıtmak istendiğinde çapları 22 ila 32 cm olan tavaların kullanılması tavsiye edilmektedir.

Tava Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tavalar birden çok çeşide sahip olduğundan dolayı satın alırken birçok özelliğe dikkat edilmesi gerekmektedir. Hangi yemeği pişirmek için hangi ölçülerde ve modelde tavanın<2

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.