Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Çaydanlık

Toplam 42 ürün bulunmaktadır.

Çaydanlık Fiyatları

Türk mutfağında hem kahvaltıların ayrılmaz bir parçası, hem de akşam saatlerinin vazgeçilmezi olan çay, önemli bir kültürdür. Çay demlemek ve servis etmek için kullanılan çaydanlık ise bu kültürün ayrılmaz bir parçasıdır. Çay bardaklarında olduğu gibi, çaydanlıklarda da farklı tasarımlar, konseptler tercih edilebilir. Çaydanlıklarda değişen ürün özelliklerine göre ortaya çıkan çaydanlık fiyatları ise alışveriş yaparken en çok dikkat edilen konular içindedir. 

Çaydanlık modelleri, büyüklüğü, üretim malzemesi ve diğer özelliklerine göre değişebilen fiyatlar, her bütçeye hitap eden farklı etiketlere sahiptir. Günlük kullanıma hitap eden çaydanlıklar ile, misafir ağırlandığında kullanılacak çaydanlıklar, farklı özellikler sunmaktadır. Bu da, doğrudan çaydanlık fiyatlarını etkileyen detaylar içindedir. Küçük boy çaydanlıkların yanı sıra, jumbo boy çaydanlıklarda, çelik ve porselen gibi çaydanlıklarda fiyat farklı olabilmektedir. Tekli olarak satın alınan çaydanlıklarda fiyatlar, genel olarak setlerin altındadır. Bununla birlikte, parça başı fiyat ele alındığında, çaydanlık setleri tercih etmek daha avantajlı olabilmektedir. 

Çaydanlık Modelleri Nelerdir?

Hem damak tadına hitap eden bir çay demlemek, hem de göze hitap eden ve ev dekorasyonu ile güzel bir uyum yakalayan bir konsepti yakalamak adına farklı çaydanlık modelleri tercih edilebilmektedir. Çaydanlık ve demlik seçenekleri, büyüklüğüne, tasarımına, rengine ve aksesuar detaylarına göre çok geniş seçenekler barındırmaktadır. Bununla birlikte, çaydanlık satın alırken model konusunda en çok önem verilen konu, malzeme yapısıdır. Pratik bir kullanım sunmasının yanı sıra, sağlıklı ve kaliteli bir malzemeden üretilmesi gereken çaydanlıklarda çelik, porselen, cam ve emaye gibi seçenekler tercih edilmektedir.

Çelik çaydanlık modelleri, evlerde en çok tercih edilen çaydanlık seçenekleri içinde yer almaktadır. Çelik çaydanlık seçeneklerinin ilgi görmesinin nedenleri içinde, sağlam ve uzun ömürlü bir çaydanlık olması ilk sırada gelmektedir. Tasarım açısından klasik seçenekleri sunmasının yanı sıra, modern çaydanlık seti alternatifleri de barındıran çelik modellerde dikkat edilmesi gereken konu ise, zaman içinde oluşabilecek kirecin temizlenme zorunluluğudur. 

Çelik ve alüminyum çaydanlık modelleri, uzun ömürlü kullanım sunmaları ile öne çıkan seçenekler içindedir. Bu modellerin yanında, en çok tercih edilen çaydanlık ürünleri içinde porselen modeller de yer almaktadır. Porselen çaydanlık modelleri, genel olarak bitki çayı demlemek için tercih edilmektedir. Seramik ve porselen çaydanlıkların, çelik ve alüminyum modellere göre saplarının hızlı ısınabilmesi, öne çıkan yanları arasındadır. Buna ek olarak porselen modeller, ağır bir yapıya sahiptir. 

Çaydanlık takımı modelleri içinde, çok ilgi gören diğer bir konsept de emaye çaydanlıklardır. Çelik çaydanlık modelleri gibi dayanıklı bir yapıya sahip olan emaye modeller, içerdiği geniş tasarımlarla farklı dekoratif tarzlara hitap eden çaydanlık seçenekleri arasındadır. Çok yüksek sıcaklıklara dayanabilmesi ile öne çıkan emaye modeller, genel olarak eski dönemlerde de kullanılmış olması ile, nostaljik çaydanlıklar içinde gösterilmektedir. 

Çaydanlık Özellikleri Nelerdir?

Çaydanlıklar, çay demleme sürecinde kullanılan ev gereçleridir. Genel olarak iki parçadan oluşan çaydanlıklar, her iki parçasında bir ibrik girişi bulundurur. Çaydanlıklarda, üst kısımda çay demlenirken, alt kısım ise üst kısma göre daha yüksek kapasiteli ve su için kullanılan bir bölgedir. Çaydanlıklarda su ve çay dökme esnasında ürünü tutmak için kullanılan bir sap kısmı da bulunmaktadır. 

Çayın taze ve lezzetli bir şekilde demlenmesi adına kullanılan çaydanlıklarda, modeller ve özellikler incelenirken ilk dikkat edilecek konu üretilen malzemedir. Çayın demleme süresine, lezzetine etki eden çaydanlık malzemesi buna ek olarak estetik görünüm ve tasarım üzerinde de etkilidir. En çok kullanılan çaydanlık materyalleri içinde çelik, emaye, porselen, cam ve döküm çaydanlık yer almaktadır. Türk mutfak kültüründe en çok tercih edilen lezzetlerden olan çayın demlenmesinde kullanılan çaydanlıklar, neredeyse her gün kullanılan gereçler olmasından ötürü, uzun ömürlü ve dayanıklı yapıda olmalıdır. 

Çaydanlık özellikleri içinde, ebat en çok dikkat edilecek konular içindedir. 3-4 kişilik bir aile için tercih edilebilecek çaydanlıklar küçük ve orta boy modeller olurken, konukların sayısının arttığı dönemlerde daha büyük kapasiteli çaydanlıklar tercih edilmelidir. Çaydanlık ölçüleri, tekli ya da takım olarak ürün satın alırken dikkat edilmesi gerekenler içindedir. 

Her gün kullanılan bir ev gereci olması nedeniyle, çaydanlıklarda temizleme konusuna dair bilgi sahibi olmak da önemlidir. Çaydanlıkların zaman içinde parlak yapılarını kaybetmesi sık görülen bir durumdur. Çaydanlık temizliği, çaydanlık malzemesine göre farklı adımlar içerebilen bir işlemdir. Çaydanlık, doğrudan gıdaya temas eden bir ürün olmasından ötürü temizlik sürecinde yalnızca doğal ürünlerin kullanılması gereken bir mutfak gerecidir. Bu nedenle çaydanlık temizliğinde sirke ve tuz gibi doğal ürünler kullanılmaktadır. 

Çaydanlık Ölçüleri Nelerdir?

Çay demleme sürecinde ihtiyaçların karşılanabilmesi adına en önemli konu, çaydanlık ölçülerinin ideal standartlarda olmasıdır. Çaydanlık modelleri içinde tüm ihtiyaçlara hitap edebilen yapıda farklı boyutlarda ve kapasitelerde seçenekler sunulmaktadır. Küçük aileler için, küçük boy demlikler tercih edilirken, geniş aileler için jumbo çaydanlık ilgi görmektedir. Çaydanlık satın alırken, ölçü ile ilgili dikkat edilmesi gereken konu, litre hacminin uygun olmasıdır. Her çaydanlık markası ve modelinde, ölçü ve hacim değişkenlik gösterebilmektedir. Buna karşın, temel olarak üç farklı ölçü aralığı söz konusudur:

  • Küçük boy çaydanlık
  • Büyük boy çaydanlık
  • Jumbo çaydanlık

Çaydanlıklarda, her model yükseklik ve genişlik olarak farklı tasarımlar içerebilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken, çaydanlığın alt ve üst litre hacminin ihtiyacı karşılamasıdır. Küçük çaydanlık modellerinde, litre hacmi 0,7 litre olabilmektedir. 1 litre hacim ve 2,4 litre hacim ise, büyük boy çaydanlıklarda söz konusu olabilen bir kapasitedir. Demlik ve çaydanlık kısımlarının litre kapasiteleri, ürün açıklamalarında ayrı ayrı verilmektedir. Jumbo boy çaydanlıklarda, demlik 1,5 litre, çaydanlık 2,5 litre kapasitesi tercih edilebilmektedir. 

Çaydanlık Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Her evin vazgeçilmezi olan çaydanlık, uzun yıllar boyunca kullanılan mutfak eşyaları olması nedeniyle seçim yaparken titiz olmanın önemli olduğu bir gereçtir. Çaydanlık satın alırken ilk dikkat edilmesi gereken malzeme yapısıdır. Tercihe göre emaye, çelik ve alüminyum, cam ve porselen gibi çaydanlık türleri satın alınmaktadır. Kullanım alanına göre, bitki çayı ya da ıhlamur kaynatma işlemi için porselen ve cam tercihi yaygındır. Uzun yıllar boyu kullanılacak, dayanıklı bir model arayanlar ise, çelik ve alüminyum modelleri tercih etmektedir. 

Çeyiz için satın alınan çaydanlık modellerinde, çaydanlık seti ve takımı ön plana çıkmaktadır. Hem günlük ev tipi kullanım için, hem de konukları ağırlarken farklı ihtiyaçlar söz konusu olmaktadır. Küçük ve büyük boy çaydanlık modellerini barındırabilen setler, bu nedenle çeyiz alışverişinde düşünülmektedir.

Bütçeye uygun çaydanlık ve demlik fiyatları alışveriş sırasında, dikkat edilen konular içindedir. Malzeme yapısı, çaydanlıklarda fiyatı etkileyen en önemli kriterler içindedir. Çelik çaydanlık fiyatları ile porselen ya da emaye çaydanlıkların fiyatları farklı olabilmektedir. Bu nedenle ürün özellikleri ve ihtiyaçlar doğrultusunda seçim yapmak mümkündür. 

Çay demleme sürecinde iyi bir deneyim yaşamak adına, çaydanlık satın alırken el yakmayan kulp, süzgeç ve paslanmaz çelik kalitesi de, dikkat edilmesi gerekenler içindedir. Kolay temizlenebilen yapıya sahip çaydanlıklar, zaman içinde oluşabilecek kireçlenmelerin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabileceği modellerdir. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.