Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Kavanoz

Toplam 23 ürün bulunmaktadır.

Kavanoz Fiyatları

Gıda ürünlerinin sağlıklı ve taze bir şekilde saklanması için tercih edilen kavanoz modellerinin fiyatları merak edilen konular arasındadır. Her evde kullanılan bir mutfak saklama gereci olan kavanoz, gıda ürünlerini muhafaza etmek için kullanılmasının yanı sıra, alan tasarrufu sağlaması ve gıda ürünlerini düzenli bir şekilde saklamaya yardımcı olması açısından da kullanılmaktadır. Kavanoz fiyatları üzerinde birçok kriter söz konusudur. Porselen, cam ve diğer materyallerden üretilebilen kavanozlar, boyutlarına, kapak yapılarına göre ve tekli-set olmalarına göre değişken fiyatlara sahiptir. 

Mutfak dolaplarının yanı sıra kiler ve çekmece gibi alanlarda, gıda ürünlerini düzenli bir şekilde depolamak için tercih edilen kavanozların fiyatını etkileyen en önemli konu boyutudur. Küçük, orta ve büyük ebatlara sahip kavanozlarda büyük modellerin fiyatı daha yüksektir. Bununla birlikte, kavanozlar tekli olarak alınabileceği gibi, 5’li, 10’lu kavanoz setleri olarak da alınabilir. Saklama kavanozu takımlarında, bir kavanozun birim fiyatı daha uygundur. Mutfakta, evde farklı gıda ürünlerini sağlıklı ve düzenli bir şekilde muhafaza etmek isteyenler kavanoz setlerini de tercih edebilir. Kilitli ve döndürmeli kapak yapıları, porselen ya da cam kavanoz malzemesi seçenekleri de cam kavanoz fiyatları konusunda uygun tekliflerin olmasını sağlayan detaylar içindedir. 

Kavanoz Modelleri Nelerdir?

Mutfakta, gıda ürünü saklama/depolama amaçlı olarak en çok kullanılan ürünler içinde yer alan saklama kapları hem ebatına, hem de kullanım türüne göre farklı modeller barındırmaktadır. Kavanoz çeşitleri içinde, üretim materyaline göre seçeneklere bakıldığında, ilk sırada cam kavanoz yer almaktadır. Cam seçeneklere ek olarak, kavanoz modelleri arasında aşağıdaki alternatifler de öne çıkmaktadır:

  • Porselen kavanoz

  • Metal kavanoz

  • Plastik kavanoz

Tasarım konsepti olarak silindir yapısına sahip olan kavanozlar içinde, ihtiyaç duyulan alana göre farklı ebatlar tercih edilmektedir. Küçük, orta ve büyük kavanoz modelleri, farklı gıda ürünlerini muhafaza etmek için kullanılmaktadır. Kavanozlarda, kilit yöntemleri saklanan gıda ürünlerinin doğru bir şekilde muhafaza edilmesi için önemlidir. Kilit yöntemine göre tercih edilebilecek kavanoz çeşitleri içinde çevirmeli ve metal kapaklı kavanozların yanı sıra, kilitli, tıpalı kavanozlar yer almaktadır. Bunların yanında, vakumlu kavanoz modelleri de gıda ürünlerinin bozulmadan saklanması için kullanılmaktadır. 

Evlerde, birçok farklı türde gıda ürününü saklamak için tercih edilen kavanoz modellerinde, yağdanlık modelleri gibi doğrudan belli gıda ürünleri için geliştirilmiş, tasarlanmış modeller söz konusudur. Malzeme yapısı, kapak formu ve tasarımı ile öne çıkan bu modeller, hem tekli hem de set olarak satın alınabilmektedir. Baharat ve kahve gibi, farklı türlerine yer verilen ürünlerde kavanozlar, bir takım olarak kullanılabilmektedir. Gıda ürünlerine özel olarak kullanılabilen kavanoz türleri şu şekildedir:

  • Çay şeker kavanozu
  • Bal kavanozu
  • Baharat kavanozu
  • Kahve kavanozu
  • Bakliyat kavanozu

Mutfakta, neredeyse her gün kullanılan gıda ürünleri içinde yer alan kahve, baharat ya da çay gibi ürünlerde, kavanozların sağlam ve dayanıklı olması önemlidir. Buna ek olarak, bir set halinde satın alınabilen kavanozlarda, mutfak dekorasyonu ile uyumlu tasarıma sahip modeller de tercih edilebilir. Kahve, baharat ve çay-şeker gibi ihtiyaçlar için, 3 lü kavanoz seti gibi saklama kabı setinin ihtiyaçları karşılamasına ek olarak mutfakta bütünlük sağlaması ile tercih edilmektedir. 

Kavanoz Özellikleri Nelerdir?

Kavanozlar, geniş kullanım alanları, ürün seçenekleri ve özellikleri ile farklı alanlarda, farklı amaçlar için kullanılabilmektedir. Gıda ürünlerini, sağlıklı bir şekilde, uzun ömürlü olarak muhafaza edebilmek adına kavanozların özelliklerine dikkat edilmelidir. Bu kriterler içinde ilk sırada, kavanozların ebatı gelmektedir. Kuru gıda, sebze ya da diğer yiyeceklerde, kavanozlar, doldurulacak gıda ürünlerinin hacmine göre tercih edilmektedir.

Mutfak dolabı, buzdolabı, kiler ya da tezgâhlarda muhafaza edilen baharatlık takımındaki veya kavanoz setindeki sağlamlık da, ön plana çıkan özellikler içindedir. Saklama kavanozu ürünlerinde, dayanıklı ve sağlam ürün yapısı, olası darbelere karşı dirençlidir. Buna ek olarak, kavanozlarda sağlamlık kadar, sızdırmayan yapı da önemlidir. Sıvı içeren ürünlerin saklandığı cam kavanoz seçeneklerinde, sızıntı yapmama özelliği yer almalıdır. 

Kavanozlar, farklı türde gıda ürünlerini iyi bir şekilde saklamak için kullanılmaktadır. Bununla birlikte, kavanozlar, muhafaza edilen gıda türüne göre özel nitelikler barındırabilir. Güneş ışığına maruz kalmaması gereken gıda ürünleri için, koyu renk içeren kavanozlar kullanılmaktadır. Kullanım alanına göre tezgah üstü kavanoz ya da ahşap kapaklı kavanoz gibi seçenekler barındırabilen kavanozlar da model ve özellikler ihtiyaçlara göre belirlenebilmektedir. 

Kavanoz Ölçüleri Nelerdir?

Kavanoz modellerinde, en önemli konular içinde ölçü gelmektedir. Alanın sınırlı olduğu kiler, mutfak dolabı ya da tezgah gibi bölgelerde, yeri en iyi şekilde kullanabilmek adına kavanozların ölçüsünün ideal seviyede olması da önemlidir. Kavanoz modellerinde ölçüler, yükseklik ve kapak çapı açısından verilmektedir. Kavanozlarda, ölçülere ek olarak litre cinsinden hacim de, incelenmesi gereken konular içindedir. Saklanacak gıda ürünlerinin boyutuna ve ortaya çıkan ihtiyaca göre, küçük kavanoz modelleri ya da orta boy, büyük boy modeller tercih edilebilmektedir. 

Kavanoz modellerinde hacim esas alındığında, küçük modeller genellikle 370 mililitre kapasitelidir. Bununla birlikte, 650 mililitre ve 750 mililitrelik kavanozlar da kullanılmaktadır. Büyük kavanoz modellerinde ise, hacim 1 litreye çıkmaktadır. Standart bir 1 litrelik kavanoz, 18 santimetre uzunluk ve yaklaşık 9,5 santimetre genişliğe sahiptir. Kavanozun orta ya da küçük boy olması, çeşitli ihtiyaçlar için tasarlanmış farklı bir konsepte sahip olması ise ölçüleri değiştirmektedir. 

Kavanoz Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Evlerde, gıda ürünlerini düzenli ve estetik bir şekilde saklamanın yanı sıra, ürünlerin bozulmadan uzun bir süre kullanılabilmesini de sağlayan kavanozlar, olmazsa olmaz mutfak gereçleri içindedir. Kavanozlar, birçok farklı malzemeden üretilebilen, farklı tasarımlar ve özellikler içerebilen ürünlerden olması ile, tercih yaparken dikkatli olunması gereken ürünlerdendir. 

Kavanoz seçiminde ilk dikkat edilmesi gereken, ihtiyaca hitap eden bir saklama alanı sunmasıdır. Küçük boy kavanozlardan büyük boy kavanozlara uzanan ürünler, ebat ve hacim açısından farklı ihtiyaçlara hitap etmektedir. Kuru gıdaların yanı sıra reçel ve turşu gibi gıda ürünleri için kullanılan kavanozlarda, ölçüler farklı olabilmektedir. 

Kavanozlar ve kavanoz kapağı ayrı ayrı olarak tercih edilebilmektedir. Konserve yapma sürecinde tercih edilen kavanoz kapakları ve cam kavanozlarda, kapak ve kavanozun ölçüsü aynı olmalıdır. Cam, metal ve porselen gibi seçeneklerin yer aldığı kavanozlarda, kapak ve kavanoz bir set olarak satın alınabildiği gibi, ayrı olarak da satın alınabilmektedir. Konserve için satın alınan kavanozlarda, vakum özelliğine sahip olan kapaklar kullanılabilmektedir. Vakum özelliği, gıda ürünlerinin hava ile temasını engellemesi açısından, besin maddelerinin bozulmadan saklanması için kullanılmaktadır.

Evlerde kiler ya da mutfak dolabı gibi alanlarda, tezgahlarda tercih edilebilen kavanozlarda, diğer bir önemli konu da sağlamlıktır. Dayanıklı olması gereken kavanozların, sızıntı yapmaması hem gıda güvenliği hem de hijyen açısından önemlidir. Cam kapaklı kavanoz ve diğer kavanoz çeşitlerinde, kavanozun sızdırmayan bir konseptte olması tercih edilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.