Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Cezve

Cezve Nedir?

Genellikle Türk kahvesi pişirmek için kullanılan, saplı küçük mutfak gereçlerine cezve denilmektedir. Geçmişten günümüze kadar gelen cezveler, mutfakların severek kullanılan araç-gereçleri arasında yer almaktadır. Eski zamanlarda Türk kahvesi, bakır cezve ile köz üzerinde pişirilirken günümüzde mutfaktaki ocaklarda birbirinden farklı cezve çeşitleri ile pişirilmektedir. Teknolojinin gelişmesi ile ortaya çıkan Türk kahvesi makineleri ve elektirikli cezveler oldukça yaygınlaşmıştır. Her ne kadar kahve makineleri yaygınlaşmış olsa da klasik cezvelerin yeri hala korunmaktadır. Kahvenin Türk kültüründe önemli bir yeri vardır. Özellikle kahvaltı sonrası Türk kahvesi içmek birçok kişi için vazgeçilmez bir aktivitedir. Misafire ikram edilen bir kahve uzun sohbetlere vesile olmaktadır.

Günün yorgunluğunu atmak için cezvede hızlı ve pratik bir şekilde kahve hazırlamak mümkün olmaktadır. Cezveler ocak, ankastre ocak, elektrikli ocak ve soba gibi farklı pişiriciler üzerinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Tezgah üzerinde kullanmak için mutfağa uyumlu renk ve modellerde cezve setleri bulunmaktadır. Bu setler genellikle 3 adet ve farklı boyutlarda tasarlanmaktadır. Kahve cezvesi genellikle uzun silindir şeklinde olmaktadır. Ayrıca kahvenin fincana kolay dökülmesine yardımcı olan dökme dudağı bulunmaktadır. Cezvelerin üretilirken kullanıldığı materyallere göre farklı türleri bulunmaktadır. Bunlar bakır cezve, çelik cezve, porselen cezve, seramik cezve, granit cezve ve cam cezveler olarak sıralanmaktadır.

Cezveler alabildiği fincan sayısına göre farklı boyutlarda üretilmektedir. Kaç fincan kahve yapılacaksa fincan adedince cezveye fincan ile ölçerek su konulur ve her kişi için 1 tatlı kaşığı Türk kahvesi koyarak kahve pişirme işlemine başlanmaktadır. İki kişi için kahve yapılacaksa büyük cezve yerine küçük cezve tercih edilmektedir. Ayrıca kahvenin köpüklenip kabaracağını göz önünde bulundurarak cezveyi tamamen doldurmamak gerekmektedir. Okkalı ve bol köpüklü bir kahve pişirebilmek için kullanılan cezvenin iyi bir kaliteye sahip olması da son derece önemli olmaktadır. Cezveler genel olarak Türk kahvesi pişirmek için kullanılsa da bazen süt ısıtmak içinde kullanılabilmektedir. Küçük ebatlı ve kolay temizlenebilir yapısı ile son derece pratik kullanım sağlayan bir mutfak eşyası olan cezveler hemen hemen her mutfakta kullanılmaktadır.

Cam Cezve

Geleneksel bir içecek hâline gelen Türk kahvesi pişirmek için farklı pişirme yöntemleri ve farklı cezve çeşitleri kullanılmaktadır. Tasarımsal açıdan estetik ve şık bir görünüme sahip olan cam cezveler günümüzde yaygınlaşmış bir cezve türüdür. Cam cezve modelleri ısıya dayanıklı kaliteli üretim malzemeleri ile üretimi yapılan bir mutfak eşyasıdır. Kaliteli ve dayanıklı malzemeden üretildiği için uzun yıllar kullanma avantajı sağlamaktadır.

Şeffaf cezve görüntüsü mutfağa şıklık taşımak isteyen kişiler için ideal olmaktadır. Borosilikat cam malzemeden tasarlanan cam cezveler, cam fincan takımları ile son derece şık ve uyumlu olmaktadır.

Cezve fincan takımı hediye arayışı içinde olanlar için güzel bir seçenek olabilmektedir. Cam cezvelerde tutma kısmıda ısıya dayanıklı olduğu için hiçbir şekilde ele ısı geçirmeden rahat kullanım sağlanabilmektedir. Cam cezve modellerinde cam gövde ve bambu tutma sapı ile tasarlanmış modeller çok dikkat çekmektedir. Hem işlevsel hem de şık cezve modeli almak isteyenler için oldukça bir modeldir. Çeyiz alışverişi yapan kişilerin alabileceği set şeklinde farklı boyutlara sahip cam cezve modelleri de uygun fiyat seçenekleri ile kullanıcıya sunulmaktadır.

Cam Cezve Takımları

Mutfak araç gereçleri arasında yer alan cezveler her ne kadar kahve cezvesi olarak adlandırılsa da süt ya da başka sıvı içecekleri ısıtmak için de kullanılabilmektedir. Küçük ebatı sayesinde ve uzun tutma sapı ile kullanımı son derece kolay ve pratik olan cezveler tekli ve takımlar hâlinde kullanıcıya sunulmaktadır. Son zamanlarda popülerlik kazanan cam cezveler birçok kişinin beğenisini kazanmıştır. İçinin görünüyor olması ve şeffaf yapısı ekstra şıklık kazandırmaktadır. Cam cezve takımları, çeyiz alışverişi yapanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. 2’li ve 3’lü setler hâlinde farklı modellerde cam cezveler kullanıcıya sunulmaktadır.

Mini Cam Cezve

Birçok farklı modeli bulunan cam cezveler boyut olarak ta birbirinden ayrılmaktadır. İki kişilik kahve yapmak için genellikle mini cam cezve tercih edilmektedir. Dört kişilik kahve hazırlamak için orta boy cam cezve yeterli olurken 5-6 kişilik kahve hazırlamak için ise büyük boy cam cezveler ideal olmaktadır. Günün yorgunluğunu atmak için veya keyif kahvesi içmek için tek kişilik mini cezveler ideal olmaktadır. Mini cam cezveler görüntü olarak da minik yapısı ile hoş bir görünüme sahiptirler. İşinde uzmanlaşmış birçok marka tarafından üretilen cam cezveler bulunmaktadır. Farklı modelleri ile her zevke uygun mini cam cezvesi kolaylıkla bulmak mümkündür.

Cam Cezve Fiyatları

Mutfakların en çok kullanılan eşyaları arasında cezveler de yer almaktadır. Günümüzde elektrikli cezve modelleri, akıllı kahve makineleri her ne kadar yaygınlaşmış olsa da cezveler birçok kişi için vazgeçilmez olmaktadır. Kısık ateşte, bol köpüklü pişirilmiş kahve uzun soluklu sohbetlerin ilk adımı olmaktadır. Aile bireylerine, misafirlere, arkadaşlara hızlı ve kolay bir şekilde hazırlanabilen Türk kahveleri lezzeti ile de oldukça güzeldir. Tercihe göre sade, orta ve şekerli olarak hazırlanabilmektedir. Kahvenin pişirildiği cezveler de birçok farklı modele sahiptir. Bakır cezve, çelik cezve, granit cezve, porselen cezve ve cam cezveler günümüzde yaygın olarak kullanılmaktadır. Cam cezveler şık tasarımı ile farklı fiyat aralıklarında satışa sunulmaktadır. Cam tekli cezveler daha uygun fiyata alınırken set halinde olan çoklu cam cezveler daha yüksek fiyata satışa sunulmaktadır. Cam cezve fiyatları her bütçeye ve zevke hitap edecek şekilde piyasada bulunmaktadır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.