Menü
Kapat
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
Sepetim
Filtre
{{ CATEGORY }}
{{ TOTAL }} ürün bulundu
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
Fiyat
{{ FILTER.NAME }}
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×

Tencereler

Toplam 161 ürün bulunmaktadır.

Tencere Fiyatları

Tencere, günümüzde içerisinde yemek pişirmek için kullanılan bir kaptır. Fakat 14. yüzyıl öncesinde tencere, su ısıtmak ve hatta çamaşır yıkamak için bile kullanılıyordu.  14. yüzyıl ile beraber tam olarak günümüzdeki kullanım amacına kadar sadeleşti.

Tencerenin birçok çeşidi ve üretim hammaddesi bulunmaktadır. Gün geçtikçe bu çeşitler ve özellikler de artış göstermiştir. Her mutfağın vazgeçilmez ve mutlak ihtiyaçlarından biri olan tencere fiyat olarak da birçok çeşitliliğe sahiptir. Setli ya da tek olarak satılan bu ürünler insanın en temel ihtiyacı olan beslenme ihtiyacını karşılamak için önemli bir parçadır. Bu sebeple yıllardır yeni oluşturulan bir mutfak için alınması gerekenler listesinin başında gelmektedir. Tencereler tekli olarak da satılmaktadır fakat geniş bir açı ile değerlendirildiğinde tencere takımı fiyatları tekli alımlardan daha avantajlıdır.

Fiyatlar ise hem üretim maddesine hem set içeriğine hem de markaya göre farklılık gösterebilmektedir. Yerel ve çevrim içi mağazalardan alınan tencereleri satın almadan evvel kampanya fırsatlarını da incelemek bütçe dostu bir hareket olacaktır. Genellikle farklı boylarda aynı hammaddeden üretilmiş tencerelerden oluşturulmuş tencere takımı hâlinde satış gerçekleşmektedir. Fakat tek hâlinde alınması ve satılması tercih edilen bazı tencereler de vardır. Bunlardan en bilineni düdüklü tencere modelleridir. Düdüklü tencere fiyatları da markaya göre farklılık göstermektedir.

En iyi düdüklü tencere hangisidir diye sorulduğunda ise kullanıcı yorumlarını incelemek faydalı olacaktır. Düdüklü tencere alırken ekstra dikkatli olunmalıdır çünkü hızlı pişirme özelliği olan bu tencerelerin patlama imkanı da vardır. Düdüklü tencere kullanımı da bu patlamaların yaşanmaması için önemli olan noktalardan biridir.

Ek olarak çelik tencereler en çok tercih edilen modellerdir ve çelik tencere fiyatları genel olarak ortalama bir bütçe için uygun olmaktadır. Ayrıca en çok kullanılan ve tercih edilen markalar ise karaca ve hisar tencere seti modelleri olmaktadır. Fakat iyi bir inceleme ile diğer markalar da sıklıkla tercih edilmektedir. Tencere seti fiyatları için uygun fiyat araştırması gereklidir. 

Tencere Çeşitleri Nelerdir?

Tencere çeşitleri oldukça geniş bir skalaya sahiptir. Genel olarak bakıldığında tencere ve tencere seti çeşitleri şu şekilde listelenebilir;

 • Granit tencere seti: Alüminyum ve karbon çelik çekirdeklerden üretilen granit tencere porselen emaye ile kaplanmaktadır. Üretiminde isminden anlaşılandan farklı olarak granit bulunmamaktadır fakat görüntü olarak bu tencere seti, granit ile benzerlik gösterdiği için böyle ifade edilmektedir. Granit tencere takımı sağlıklı bir seçenektir.

 • Çelik tencere seti: Çelik tencere takımı tencereleri çoğunluk olarak çelikten ve geri kalanı nikel ve kromdan oluşmaktadır. Nikel paslanma ve kararmayı önlerken, krom ise parlaklık sağlamaktadır. Kullanıcı deneyimlerine bakıldığında en kullanışlı ve en iyi çelik tencere seti, 3’lü çelik tencere seti modelleridir.

 • Döküm tencere seti: Döküm tencere dökme alüminyum veya seramikten üretilmektedir. Porselen emaye ile de kaplanmaktadır. Genel olarak granit tencere modelleri ile de benzerlik göstermektedir.
 • Seramik tencere seti: Seramik tencereler hem sağlıklı hem de kullanımı kolay modellerdir. En büyük avantajı ise çizildiklerinde zararlı madde üretmiyor oluşlarıdır.
 • Güveç tencere seti: Killi topraktan üretilen bu tencereler çok sık kullanılmamaktadır. Fakat hemen hemen her evde yer almakta ve özel günler için pişirilen özel yemekler için tercih edilmektedir.

 • Elektrikli tencere: İçerisi paslanmaz çelik ya da seramikten üretilen bu tencereler pişirme işlemini elektrik gücü ile sağlamaktadır. Pratik ve sağlıklı bir şekilde yemek pişirmek isteyenler tarafından tercih edilmektedir.

 • Alüminyum tencere: Alüminyumdan üretilen bu tencereler, içerisinde bulunan antiasit gibi maddelerden dolayı sağlıksız tencere modellerinden biridir. Bu sebeple kullanımı tavsiye edilmemektedir.

 • Bakır tencere: Bakır tencereleri de zararlı metaryeller içerdiği için alüminyum tencere modelleri gibi sağlıksızdır. Kullanımı riskli olan bu model de sağlık açısından tavsiye edilmemektedir.

 • Teflon tencere seti: Politetrafloroetilen (PTFE) olarak adlandırılan insan üretimi bir kimyasal tarafından üretilen teflon tencere modelleri yanmaz, yapışmaz özellikleri ile oldukça kullanışlıdır.

 • Cam tencere seti: Cam tencere modelleri sağlıklı tencere modellerinden biridir; tamamen camdan üretilirler ve zehirli bir kimyasal salgılama riskleri yoktur.

 • Düdüklü tencere: Buhar gücünden faydalanarak hızlı yemek pişiren bu tencerelerin çalışma tarzı içerideki buhar basıncını artırmak ve buharı tamamen içeride tutmaktadır.

 • Elektrikli düdüklü tencere seti: Normal düdüklü tencereden farklı olan ısıtma gücünü tamamen elektrikten almaktadır.

 • Tencere tava seti: Tencere setinin içerisinde tava modellerinin de olduğu setlerdir. 

Tencerenin Özellikleri Nelerdir?

Tencerelerin birçok farklı özelliği bulunmaktadır. Fakat genel olarak bir tencere öncelikle sağlıklı koşullar ile yemek pişirebiliyor olmalıdır. Bunun yanı sıra tencerenin yanmaz, yapışmaz özelliğe sahip olması bir diğer avantajdır. Bu avantaj ile yemekler daha lezzetli bir şekilde pişirilebilmektedir. Düdüklü ve elektrikli tencere modellerinin temel amaçları ise yemeğin lezzetinden ödün vermeden hızlı bir şekilde pişirebilmektedir. 2’li 3’lü tencere seti modelleri gibi setlerin amacı ise ölçülerin doğru bir şekilde ayarlanabiliyor olmasıdır. Bu setlerin içeriği daha yüksek çeşitliliğe de sahip olabilmektedir. Küçük tencere seti modelleri ile iki ya da üç kişilik yemek yapabiliyorken büyük tencere modelleri ile 10 kişilik ya da daha fazla kişilik yemek yapılabilmektedir. Daha da yüksek kişi sayıları için ise kazan tercih edilebilir. 

Tencere Kaç Litre Olmalı?

Tencerelerin kaç litre olduğu da önemli bir noktadır. Fakat bunu belirleyen unsur yemek yapılacak ailenin ya da kurumun kaç kişilik olduğudur. Bazen ise bir yemeğin sosunun hazırlığı için küçük bir tencere tercih edilmektedir. Aile yemekleri gibi maksimum 10 kişilik yemekler hazırlanırken bu gibi soslar için küçük tencere modelleri oldukça avantajlı olmaktadır. Geniş aile yemekleri için ise litresi daha yüksek olan setin en büyük tencereleri fayda sağlamaktadır. Genel olarak bakıldığında tencerenin kaç litre olması gerektiğine yemeğin kaç kişilik olacağına göre karar vermek mümkündür. İki kişilik aileler, soslar ya da yemek ısıtmak ve saklamak için mini tencere seti çeşitleri oldukça işlevsel olmaktadır. 

Tencere Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tencere alırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Bunlar:

 • Tencere kulpları: Tencere kulpları ısı yalıtımlı olmalıdır.

 • Tencere üretim maddesi: Tencere üretim maddesi zehirli madde salgılamayacak şekilde sağlıklı seçeneklerden tercih edilmelidir.

 • Litre ölçüsü: Genellikle kaç kişi için yemek pişirileceğine göre litre ölçülerine karar verilmelidir.

 • İç yüzey özelliği: Yanmaz, yapışmaz tencere modelleri kullanım açısından oldukça avantajlıdır. Fakat eğer teflon tercih edilecekse teflonların çizildiğinde sağlıklı özelliğini yitirdiğini değerlendirmek gerekli. Seramik tencereler bu noktada daha avantajlı olabilmektedir. Fakat bu tencereler de genel olarak daha ağırdır.
 • Ne pişirilecek?: Tencere, ne pişirilmek için alınıyor önemli bir noktadır. Ne pişirileceğine göre tencerenin litre ölçüsü ve özellikleri farklılık gösterebilir ve bu önemli bir noktadır. Mesela et yemekleri için düdüklü tencere ya da demir döküm tencereler iyiyken türlü ya da etli fasulye gibi yemekler güveçte özel bir lezzet ile pişmektedir. Çorba için ise çelik tencereler kullanışlıdır.

 • Bulaşık makinesinde yıkanabilirlik: Bu özellik, özellikle hızlı hareket etmek isteyen kişiler için önemli olmaktadır. Çünkü bulaşık makinesi bulaşıkların temizliğinde büyük kolaylık sağlamaktadır. Nasıl kullanılmak istenildiğine göre bu özelliğe de dikkat edilmelidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.